610 yıllık canlı tanık


İnkaya çınarı Bursa'nın simgesi olmuş bir ağaç.Güneşi bayrak, göğü çadır eylediler. Atlarını uçsuz bucaksız ovalara sürdüler, pusatlarını yar eyleyip, ordularını gür kıldılar. Bayraklarını yüzyıllarca adaletin sembolü olarak dalgalandırdılar.

O çınar tüm cihanı kucakladı, kökleriyle toprağı sarıp nesillerini sağlamlaştırdı.

Çınar, Osmanlı’nın kuruluşundan bu yana kente hayat veren, güzellik katan sembollerin başında yer aldı. Çınar deyince akla hem Bursa gelir, hem de Osmanlı. Çınar ağacı, aynı zamanda rüyadan beyliğe geçişin müjdecisidir.

Ağacın fide olduğu yıllarda Osmanlı kurulmuş, yükselmiş, çökmüş. Sonra Türkiye Cumhuriyeti filizlenmiş. Ağaç hala dimdik ayakta. Yıldırım Bayezit'i de görmüş, Fatih'i de, Kanuni'yi de, Atatürk'ü de...

GENİŞ KOLLARI İLE KUŞATIYOR

Dallarının her biri tek başına nice cinsinin gövdesi kadar. Dakikalarca yürüseniz bile, yine onun gölgesinde geziniyor, nereye oturursanız oturun, yine onun himayesinde dinleniyorsunuz.

Uludağ'ın eteğinde, Uludağ gibi ulu ve gösterişli İnkaya Çınarı. Torundan dedeye, fakirden zengine, kimseyi dışarıda bırakmadan kolları arasına almaya devam ediyor.

Yüz yıllardır Bursa’yı seyrediyor, şehrin keşmekeşinden bıkmış olanlar dallarının gölgesinde huzura kavuşuyor adeta. Heybetli dallarının altında dinlenip, çayınızı yudumlayabileceğiniz bir de çay bahçesi var.

Türkiye'nin en yaşlı ağaçlarından biri İnkaya Çınarı'nın boyu 40 metreye yakınken, gövdesinin kalınlığı 10 metrenin üzerinde. Dallarının kalınlığı ise kimi yerde 4 metreyi aşıyor.

BURSA’NIN SİMGESİ

İnkaya Çınarı, Bursa‘da Uludağ’ın eteklerinde yer almakta olup yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip. Adını Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’nden alan çınar, Osmanlı’nın neredeyse tüm dönemine şahitlik etmiş.

Bursa’nın bir simgesi haline gelmiş olup, şehri ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bir yer konumunda. Şehrin yoğunluğundan ve stresli yaşamından uzaklaşıp nefes almak, dinlenmek adına bire bir olan bu tarihi çınarın altında; mangal restoranı, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya dükkanları yer almakta. Ayrıca köylü kadınların bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri, yaptığı el işi eşyaları burada satmaları sebebiyle çınar, köy halkının geçim kaynağı.

İHTİŞAMIYLA SİZİ KARŞILIYOR

Tarihi çınara ulaşmak için Bursa’nın güzel semti Çekirge’den Uludağ istikametine doğru ilerleyin. Uludağ’a giderken 5 km sonra solda Tarihi Çınar tabelası görünüyor. Buradan dönüp dik bir yokuştan çıkınca 610 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en yaşlı ağacı sizi karşılıyor. Arabasız gelenler şehir merkezinden İnkaya’ya giden dolmuşlara da binebilirler. Buraya gelince ilk işiniz tarihi çınarın altında kendinize güzel bir yer bulup oturmak olsun. Heybetli dallarının altında, görüp geçirdiği yüzyılları, yükseklerden izlediği iyi ve kötü günlere rağmen hayatta kalabilmesinin huzurlu gururunu hissedin.

İnkaya sadece tarihi çınardan ibaret değil. Piknik yapmayı sevenlerde hazırlıklı gelebilir. Köyün üst taraflarına doğru, çınarın yanından ilerleyen yolu takip ettiğinizde yeşillikler içerisinde ilerleyen bir yola çıkıyor. Bir süre sonra sol tarafınızda güzel bir şehir manzarası bulacaksınız.

Kim bilir bu tarihi çınara kulak verirseniz tarihin sesini duyabilirsiniz. Tüm ihtişamıyla İnkaya Çınarı sizleri bekliyor.