USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

BU KADAR UZATMA OLUR MU?

05-12-2022

2022 Dünya Kupası’nın grup maçlarında tanık olduğumuz en önemli yenilik, bence maça eklenen “oynanmamış” dakikalar. Hep birlikte gördük ki maça eklenen zaman ortalama 8 dakika! Bu sürenin bazı maçlarda 11-17 dakika arasında değiştiğine de tanık olduk.

Uzatmaların uzatmalarında skorların değiştiğine dolayısıyla maçların bitiş düdüğü ile birlikte kaderleri takımlarının kaderleri değişen sevinen ya da üzülen oyuncuların gözyaşlarını izledik... FİFA’nın Katar’daki şampiyonada ortaya koyduğu bir tavır var: Maçtan çalınmış dakikaları saniyesine kadar hesaplayıp sahibine futbolsevere iade etmek.

Oyuna saygı göstermek...

FİFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina, oyuncuların sakatlık ve tedavi uygulamasına duyarlılıkla yaklaştıklarını bu uygulamada geçen zamanı dikkatle ölçtüklerini açıklarken VAR konusunda da hakemin izleme ve karar süresini çabuklaştırmak istediklerini açıklıyor.

Ne var ki; maça eklenen zaman konusunda hesap edilemeyen konulardan biri de gol sevincinin “takımca” kutlanması… Collina sahadaki oyuncuların önce golü atan oyuncunun üstüne çullanarak (!) sevinci paylaşmasıyla birlikte teknik direktör ve kulübedeki yedek oyuncuların da gösteriye katılmasını normal karşılıyor; “Futbol, eninde sonunda bir oyun ve eğlencedir” diyor.

İngiltere-İran (6-2) maçında İran kalecisi Alireza Beiranvand’ın sakatlığı sırasında oyun uzun süre durdu. Farklı rakamlar da var. Ama o maçın ilk yarıda 14, ikinci yarıda 13, toplamda en az 27 dakika durmasıyla “oynanmayan süre” rekoru kırıldı.Katar’da oyuna eklenen zaman ortalaması grup aşamalarında toplam ortalama 14 dakikaya çıktı...                                                                                                                                 

Dönüp ülkemize bakarsak, VAR uygulamasının uygulandığı Süper Lig ve TFF 1.Lig’e bakarsak ‘3-4 dakikalık’ alışkanlıklarını anımsamamak mümkün mü? Onca itişme, kakışma, sakatlık, beşerden 10 oyuncu değiştirme, hakemlere itiraz, abartılı gol sevinçleri, taça/kornere/auta itirazların gırla gittiği oyunlarda hakemlerin çoğu ortalama üç dakika uzatmalarla durumu “idare” (!) etmelilerine ne diyeceğiz?.

Oyuna saygı: Kronometreyi de doğru kullanmak gerek. Sağlık ve tedaviye evet… Yalandan yatıp zaman çalmaya hayır!

 

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?