O bölümü kazananlara burs ve iş garantisi

YÖK, bu bölümü kazananlar için harekete geçti Mezunlara kamuda iş garantisi, Ar-Ge destekleri sağlanacak. Çift ana dal imkanı verilecek, burs sayısı artırılacak

O bölümü kazananlara burs ve iş garantisi
- A +

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yıllar içinde talebin oldukça düşmeye başladığı temel bilimlere iade-i itibar kazandıracak. Fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerine olan ilgiyi artırmak Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı'yla ortak çalışma başlattı. LYS'de ilk 10 bine giren öğrencilere verilen burs sayısı artırılacak. TÜBİTAK tarafından ilk ilgili alanlarda 20 bine girenlere burs sağlanacak. Yapılan çalışma kapsamında kamuda iş garantisi, inovasyon desteği, çift anadal imkanı sağlanması planlanıyor. Ayrıca TÜBİTAK Temel Bilimler Enstitüsü de güçlendirilerek daha etkin hale getirilecek. 

İLK 2 BİNE İŞ GARANTİSİ 

Temel bilimlerden mezun olan öğrencilerin iş bulma konusunda daha sıkıntılı olduğunu değerlendiren YÖK, derece giren öğrencilere kamuda iş garantisi sağlamanın üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda ilk 2 bine giren öğrencilere TÜBİTAK ya da üniversite asistanlık verilebileceği değerlendiriliyor. Temel bilimleri güçlendirmeye yönelik bir sonraki adım bu programlardan mezun olanların istihdamına yönelik yeni alan tanımlamalarının yapılması olacak. 

İNOVASYON DESTEĞİ 

Çalışmanın en önemli ayaklarından birini de inovasyona teşvik kısmı oluşturuyor. Bu kapsamda ABD'deki sisteme benzer bir uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor. Ar-Ge ve inovasyonla start-up firmalarının desteklenmesi, kendi şirketlerini kuracak teknogirişimcilerin yetiştirilmesi hedefleniyor. 

KONTENJANI DÜŞÜK BÖLÜMLER KAPATILACAK

Temel bilimler konusunda iddialı üniversiteleri güçlendirmek ve daha kalifiye öğrenci çekmek için kontenjanı düşük olan toplamda 96 bölüm kapatılacak. 2014'te 11'den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara bu yıl öğrenci alınmayacak. Bu yıl 22 üniversitesinin biyoloji, 31 üniversitenin fizik, 36 üniversitenin kimya, 7 üniversitenin de matematik programına kontenjan verilmeyecek.

Yorum Ekle