Nepal kan ağlıyor!

Nepal'i altı gün önce vuran 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 6 bini geçti, ülkede arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Nepal kan ağlıyor!
- A +

 

Nepal polisi, depremde 6 bin 134 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 bin 906 kişinin yaralandığını açıkladı. BM ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uluslararası topluma Nepal'deki depremzedelere daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu. DSÖ'nün dün Katmandu'da düzenlediği toplantıda, Nepalli yetkililer, daha fazla sağlık ekibine ihtiyaç duyulmadığını ancak 4 bin çadır ve mevcut sağlık ekiplerinin, depremin merkez üssüne yakın Gorkha bölgesine konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

KIRSAL KESİMLERE ULAŞIMDA ZORLUKLAR

Nepal'deki sağlık yardımlarını koordine eden DSÖ de ülkeye tam teşekküllü gelmeyen küçük sağlık ekiplerinin, yetkililere yük olacağından endişe edildiğini bildirdi. BM, arama kurtarma çalışmalarının Katmandu Vadisi'nin dışında sınırlı olduğunu, depremden etkilenen köylere sadece yürüyerek ulaşıldığını ve bunun da 4-5 gün sürdüğünü belirtti. Nepal'de depremden etkilenen ücra bölgelere yardım ulaştırma çalışmalarına başlanırken, olumsuz hava koşullarının bu çalışmaları sekteye uğrattığı ifade edildi.

Bu arada Hindistan Hava Kuvvetleri mensubu Rajeev Dobhal, Katmandu'ya uçarken ücra bölgelerdeki yıkımı gördüklerini kaydetti. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de Katmandu çevresindeki 65 köyün büyük bölümünün gözle görülür biçimde yıkıma uğradığının tespit edildiğini açıkladı.

BM önceki günde Nepal'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için 415 milyon dolarlık acil yardım çağrısı yapmıştı. Yardımların dağıtılmasında yaşanan gecikmeler ve hastalıkların yayılması endişesi nedeniyle binlerce Nepalli başkent Katmandu'dan depremden daha az etkilenen bölgelere göç ediyor.

DÜNYA NEPAL İÇİN SEFERBER OLDU

Nepal'de yürütülen arama kurtarma çalışmalarına Çin, Hindistan ve Pakistan başta olmak üzere çok sayıda ülke katkı sağlıyor. Nepal'e 16 ton acil yardım gönderen Türkiye, ülkedeki arama kurtarma çalışmalarına 74 kurtarma görevlisi ve doktorla destek veriyor. Katmandu'nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung'da cumartesi günü yerel saatle 11.56'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, ülkede 1934 yılında kaydedilen ve 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından görülen en şiddetli sarsıntı olmuştu. Deprem nedeniyle Hindistan'da 72, Tibet'te de 25 kişi hayatını kaybetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler