Kutlamalarda tehlikeli gelişme! Bıçaklandı ama...

1 Mayıs, birçok ülkede kutlanıyor. Türkiye'deki kutlamalara İstanbul yaşanan olaylar damga vurdu. 25 bin polisin koruduğu Taksim Meydanı’na aniden giden grup ortalığın karışmasına neden oldu.

Kutlamalarda tehlikeli gelişme! Bıçaklandı ama...
- A +

 

Fulya'da havai fişekler ve sopalar havada uçuştu. Okmeydanı ve Kurtuluş'ta polis, Molotof kokteyli ve ses bombası kullananlara TOMA ile müdahale etti. Beşiktaş'ta ise bir kişi karnından bıçaklandı. Ankara, İzmir ve Zonguldak gibi birçok şehirde ise halaylar çekildi, şarkılar söyledi.

Türkiye genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü halaylar ve şarkılarla geçti. Ancak İstanbul’da yaşananlar güne damga vurdu.

Beşiktaş’ta göstericilerden biri kimliği belirsiz kişi tarafından karnından bıçaklandı. Yarasının ağır olmadığı öğrenilen gösterici, çevredekilerin ilk yardımının ardından olay yerinden uzaklaştı. Bıçaklanan kişi şikayetçi olmadı...

ORTALIK BİR ANDA KARIŞTI
25 bin polis, 64 TOMA, 5 helikopterle korunan ve 1 Mayıs nedeniyle girişin yasak olduğu, Taksim Meydanı'na, Komünist Parti üyesi bir grup saklandıkları binadan koşarak girdi. Ellerinde flamalarla alana gelen göstericiler, flamaların sopalarını kullandılar. Bayraklarıyla slogan atarak bir anda meydana gelen grupun çevresini, kırmızı yelekli çok sayıda polis sardı. Grubu meydandan çıkarmak isteyen polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

 GÜNÜN EN ÇOK KONUŞULAN OLAYI
Polis, Taksim Meydanı'nda saklandıkları binadan aniden çıkarak eylem yapan göstericileri küçük bir karışıklıktan sonra gözaltına aldı. Polis, kelepçeleyip yere yatırdığı bir göstericinin başına gelen sokak köpeğini de ayağıyla uzaklaştırdı. Anadolu Ajansı objektiflerine yansıyan o anlar 1  Mayıs'ın en çok konuşulan haberlerinden biri oldu.

Taksim Meydanı’na yakın bir noktada AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın çektiği bir kare akıllarda soru işareti yarattı. Fotoğrafta, sırtında AKUT (Arama Kurtarma Derneği) yazan yelek giyen bir polisin bir göstericiye copla müdahale ettiği görülüyor.

MAKAM ARACIYLA GELDİ GAZDAN ETKİLENDİ
Bu sabah makam aracıyla Beşiktaş'taki 1 Mayıs törenlerine gelen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da biber gazından etkilendi. Bir diğer HDP'li Sabahat Tuncel'de biber gazı nedeniyle fenalık geçirdi.

Beşiktaş'ta müdahale sırasında aralarında yazar Emrah Serbes'in de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Serbes, yakın arkadaşı oyuncu Rıza Kocaoğlu'nun yardımıyla bir kafeye götürüldü.Twitter'dan  Emrah Serbes'in durumunun iyi olduğunu duyuran Kocaoğlu, annesine de " İyiyiz anne ! " mesajı attı.

Türk-İş'in tercih ettiği Zonguldak’ta binlerce sendika üyesinin TIR Parkı kavşağından başlayan yürüyüşü Madenci Anıtı önünde sonlandırdı. Alanda 1 Mayıs kutlamaları başladı.  İzmir'de işçiler Basmane Meydanı'nda toplandı, binlerce kişi Gündoğdu'ya yürüdü.  Ankara'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, tarihi tren garından Sıhhiye Meydanı'na yürüyüşle başladı. Kutlamalara çocuklarıyla gelenler dikkat çekti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler