Kilosu 1,5 liralık asma yaprağı için öldüler

Manisa'da meydana gelen trafik faciasıyla ilgili CHP Milletvekili Özgür Özel açıklama yaptı: 'Kilosu 1,5 TL'lik asma yaprağı için öldüler.'

Kilosu 1,5 liralık asma yaprağı için öldüler
- A +

 


CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Soma’da olduğu gibi; bir dayıbaşı var. Çekiyor kamyoneti köye. Kaç kadın binebilirse kamyonete 13- 14 kadın binmiş. Kilosu 1,5 TL’den asma yaprağı toplamaya gidiyorlar. Kadınlar 11’e kadar çalışacaklar 6 bilemediniz 7 kilo asma yaprağı toplayabilecek, 9 TL alacak. Bir ay boyunca çalışabilse ayda 300 TL’ye yakın para geçebilecek. Bir ortaçağ düzeni, bir ilkellik” diye konuştu.

O YOLLA İLGİLİ KONUŞMUŞTU

Kazanın ardından Manisa’ya doğru yola çıkan Özgür Özel, Salihli İlçesi’ne bağlı Çökelek köyünden çoğu kadın 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazanın yaşandığı yolla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nun 13 Şubat 2013 tarihli oturumundaki konuşmasını da hatırlattı. Özel’in kazanın yaşandığı yolla ilgili iddiaları şöyleydi:

3 BÜYÜK İLÇEYİ BİRLEŞTİRİYOR

Manisa’nın en büyük 3 ilçesinden 2’si olan Akhisar ve Salihli ilçelerini birbirine bağlayan ve güzel ve şirin ilçemiz Gölmarmara’dan geçen, bu ilçemizin de her iki büyük ilçemize ulaşımını sağlayan 59 kilometre uzunluğundaki yol, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 1998’de ihale edilmiş ancak bugüne kadar sadece 17 kilometrelik kesimi tamamlanmıştır. İktidarın her dönem seçilen milletvekilleri bir yıl içinde bu yolun bitirileceği sözünü vermesine rağmen, Salihli-Akhisar bölünmüş yolu henüz bitirilmemiştir.

İLÇELERİ CEZALANDIRMA İDDİASI

Bitirilmediği gibi, Balıkesir ve Kuzey Ege’yi Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan, pek çoğu yüksek tonajlı 10 bine yakın aracın bir günde geçtiği bu yoldaki çalışmalar durma noktasındadır. Salihli ve Gölmarmara belediyelerinin CHP’de olması AKP’nin aklınca bu iki ilçeyi cezalandırmaya yönelik davranışları, bundan etkilenen üçüncü ilçemiz olan Akhisar’da son seçimde aldığımız yüzde 40’lık oyu da dikkate alarak Akhisar Belediyesini de Cumhuriyet Halk Partisine kazandıracaktır, böyle davranmaya devam etsinler.”

ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde süt tankeri ile karşılıklı çarpışan kamyonetteki ölen tarım işçilerinin sürücü Seyde Aydın (52), karısı Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ummuhan Uysal (30), Nurdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmü Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41) olduğu öğrenildi. Ağır yaralanan Güldane Kılınç'ın ise Salihli Devlet Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü belirtildi.

HÜRRİYET

Yorum Ekle

İlgili Haberler