Türkiye felakete uyandı!

Manisa'da tarım işçilerini taşıyan kamyonet TIR'la çarpıştı, 15 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye felakete uyandı!
- A +

 

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde süt tankeri ile tarım işçilerini taşıyan kamyonetin çarpıştığı kazada 15 kişi öldü 2 kişi yaralandı.
Kaza bugün saat 05.30 sıralarında Gölmarmara'ya bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında meydana geldi.
 
Bir süt tankeri ile bağa asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıdığı belirtilen kamyonet çarpıştı. Tankerin şerit ihlali yapması nedeniyle meydana geldiği belirtilen kazada, büyük bölümü kadın olan ve kamyonetin kasasında bulunan tarım işçisi olan 15 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi de yaralandı.

Tanker şoförünün ise kazadan sağ kurtulduğu öğrenildi. Kazanın haber alınmasının ardından olay yerine ambulans ve cenaze araçları sevkedildi. Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.

ASMA YAPRAĞI TOPLAYACAKLARDI
 
Kamyonette ölen tarım işçilerinin Salihli’nin kırsal mahallelerinden Çökelek’te oturdukları ve yevmiye ile çalışmak üzere asma yaprağı toplamak için yola çıktıkları belirtildi.
 

AĞLAYARAK ANLATTI

Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz, NTV yayınına bağlanarak kazayı anlattı: Öz bağlantı sırasında gözyaşlarını tutamadı:  "Kaza saat 5.30 sıralarında oldu. Çökelek mahallesinden, sahurda kalkarak bağ yaprağı toplamak için yola çıkıyorlar. Açık kasa  kamyonetteler ve karşı taraftan gelen süt kamyonu biçiyor. Galiba kamyonun şoförü uyumuş. 15 kişi o anda ölüyor, 2 yaralı var ve hepsi genç... 

"ÖLÜM YOLU"

Kaymakam ve belediye başkanı oradaydı, yol tek taraflı olarak trafiğe açıldı. Bu yol dar ve problemlidir. Yıllardır sıkıntı yaşıyoruz ve inşaat halen devam ediyor. Yılan hikayesine döndü bu iş. Devlet büyüklerinden bir an önce bu inşaatın bitirilmesini istiyoruz. 1 yıl içinde 10 - 15 kaza oldu ve 20'nin üzerinde kayıp var. Bu yol ölüm yolu olmuştur..."

TANKER ŞOFÖRÜ UYUDU MU?

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Gölmarmara'da yaşanan  trafik kazasında aynı köyden 13'ü kadın 15 kişinin hayatını kaybettiğini, kazanın  süt kamyonu şoförünün uyumuş olması sonucu yaşanmış olabileceğinin tahmin  edildiğini söyledi. 
 
 Vali Bektaş, yaptığı açıklamada 05.30-06.00 saatleri arasında  Hacıveliler Mahallesi yakınlarında asma yaprağı toplamak için yola çıkan tarım  işçilerini taşıyan açık kasa kamyonetle bir süt kamyonunun çarpıştığını  belirterek, şu bilgileri verdi: "Kazada aynı köyden 13'ü kadın 15 kaybımız var. 2 kişi de yaralandı.  Kazanın olduğu yerde yol geniş, düz, görüş açık gözüküyor. Harici bir sıkıntı  gözükmüyor. Süt kamyonu şoförünün uyumuş olabileceği ifade ediliyor ama  araştırmalar devam ediyor. Gerçekten çok acı bir olay. Uykunun bastırdığı bir saatte uykusunu almamış bir şekilde trafiğe  devam etmek nasıl izah edilir, anlam veremiyoruz. Bir köyümüzden 15 cenaze  kalkacak, bu acının izahı mümkün değil. Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır  versin" 
 
YOLUN GENİŞLETİLMESİ PROJESİ
 
Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz ise ise süt kamyonu şoförüyle  kamyonetten yaralı olarak kurtulan bir kişinin hastaneye kaldırıldığını,  yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını öğrendiklerini ifade etti. 
 
Kazanın yaşandığı yolda sıklıkla trafik kazalarının gerçekleştiğini,  yolun genişletilmesi projesinin ise yıllardır devam ettiğini söyleyen Öz, yolun  tekrar ihaleye çıktığını ancak geç kalındığını anlattı. 
 
Öz, "Yoldaki trafik yoğunluğu günde ortalama 10 bin araç seviyesinde.  Yıllardır söylüyoruz, bu yolun bir an önce bitirilmesi gerekiyordu.  Bu kazada 16  kişinin bulunduğu kamyonetten geriye 1 kişi kalmış. Kazanın olduğu yerde  ailelerin feryatlarını duydum. Dayanmak çok güç. Sahur vakti çıkıp günlüğü 40-50  liraya yaprak toplamaya giden insanlar bunlar. Allah geride kalanlara sabır  versin" diye konuştu. 
 
Öte yandan kazada yaralanan 09 DZ 344 plakalı süt kamyonu sürücüsü  E.İ'nin hastaneye kaldırıldığı, tarım işçilerini taşıyan 45 SA 3779 plakalı  kamyonetin sürücüsünün ise F.A olduğu ve ölenler arasında olduğunun tahmin  edildiği ifade edildi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler