sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


İş arayanlar ve işverenler buluştu

İş arayanları ve işverenleri bir araya getirmek amacıyla Kocaeli Valiliği öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen fuara 300 firma katıldı.

İş arayanlar ve işverenler buluştu
- A +

 

İş arayanları ve işverenleri bir araya getirmek amacıyla Kocaeli Valiliği öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF'15) açıldı.

Türkiye İş Kurumu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde İzmit'teki Uluslararası Fuar Merkezi'nde açılan fuarda, 300 firma tarafından stant kuruldu.

Fuarın açılışında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, ekonominin en önemli yanı ve konusunun istihdam olduğunu belirterek, istihdama dayalı büyümeyle geleceğe güvenli bakılabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin, en büyük zenginliğinin insan olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, şöyle konuştu:

"Amacımız her gencimizi nitelik ve istekleri doğrultusunda en iyi şekilde eğitmek ve istihdam piyasasının istediği özellikte iş ve güç sahibi edebilmektir. Her yıl en az 700 bin gencimizin istihdam piyasasına katıldığı, iş aradığı bir ülkede, bizler ekonomik büyümemizi, bunu karşılayacak ve ötesinde bir boyuta ulaştıracak şekilde gerçekleştirmek zorundayız. Hükümetimizin çizdiği temel çerçevede eğitim, altyapı, destek, teşvik, Ar-Ge buna bağlı tüm güven verici mekanizmalarla bu süreci sağlamanın, bu süreci olumlu yönde değiştirmenin büyük heyecanını yaşıyoruz."

Vali Güzeloğlu, ulusal ve uluslararası firmaların stant açtığı fuara, 100 bini aşkın katılımcı beklediklerini kaydetti.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da fuara katılımdaki artışın, sanayiciler, işsizler ve öğrenciler adına çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi ile 5 bin kişiye iş bulduklarını anlatan Zeytinoğlu, "Bu sayı az. Bunun daha yüksek olması lazım. Bir takım eksiklikler vardı, bunları hükümetimize ilettik. Kursiyerlere verilen desteği, asgari ücrete yakın bir seviyeye getirdiler. Önümüzdeki dönemde bu konuda ivme kazanacağımızı düşünüyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu, KSO Başkanı Zeytinoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve protokol üyeleri, fuarın açılış kurdelesini keserek, stantları gezdi.

-2 bin 600 açık iş pozisyonu için ziyaretçilerle yüz yüze görüşülecek

Fuarda, 300 firma tarafından 300 stant açıldı. Firma temsilcileri, fuar süresince 2 bin 600 açık iş pozisyonu için ziyaretçilerle yüz yüze görüşme imkanı bulacak.

Fuarda ayrıca yurt içi ve KKTC'den 52 üniversite de stant açtı. Mezun öğrenciler, bölgedeki firmalarla bire bir görüşme fırsatı elde edecek.

Lise öğrencilerinin gelecekte seçmeyi düşündükleri meslekleri tanımalarına ve meslek seçiminde karar vermelerine katkı sunulması da hedeflenen fuarda, üniversite öğrencileri mesleki tercihleri hakkında bilgilendirilecek.

Bilişim, istihdam ve insan kaynakları, girişimcilik, inovasyon kişisel gelişim gibi konularda seminer ve konferansların gerçekleştirileceği fuar, 9 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Yorum Ekle