İran'dan “Kararlılık Fırtınası” çıkışı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’e yönelik başlatılan “Kararlılık Fırtınası” operasyonunun sona ermesini, “ileriye doğru atılmış olumlu bir adım” olarak değerlendirdi.

İran'dan  “Kararlılık Fırtınası” çıkışı
- A +

 


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, Yemen’e yönelik başlatılan “Kararlılık Fırtınası” operasyonunun sona ermesini, “Yemen’deki krizin askeri çözümü olmadığını daha önce söylemiştik." şeklinde değerlendirdi.

Afham, Suudi Arabistan yönetiminin operasyonu durdurduklarını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, “Yemen’deki krizin askeri çözümü olmadığını daha önce söylemiştik. Ateşkesin sağlanması ile günahsız ve savunmasız insanların öldürülmesine bir son verilmesi ileriye doğru atılmış olumlu bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Bu aşamadan sonra önceliğin Yemen’e ivedilikle insani yardımların ulaştırılması olduğunu kaydeden Afham, “Bütün Yemenlileri temsil eden kapsayıcı bir hükümetin kurulması için tüm taraflar arasında diyalog sürecinin başlamasını ümit ettiklerini” belirtti.

Afham, “Tüm Yemen halkından, ülkelerindeki durumu iyileştirmek için yardımda bulunmalarını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan öncülüğünde 26 Mart’ta başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, dün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ve hükümetin talebi üzerine, hedefine ulaşan "Kararlılık Fırtınası"nı sona erdirdiklerini açıklamıştı. Asiri, bundan sonra Yemen halkı için "Umuda Dönüş" operasyonunun başlayacağı belirtilirken, hava harekatı kapsamında Yemen topraklarına 2 bin 415 saldırı gerçekleştirildiği ve operasyonun hedefine ulaştığı kaydedilmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler