İran'da halk sokağa döküldü

İran'ın Mahabad kentinde Kürt kökenli bir genç kızın tecavüzden kaçmak isterken 4'üncü kattan düşüp ölmesi halkı sokağa döktü.

İran'da halk sokağa döküldü
- A +

 

İran'da Kürt nüfusun yoğun olduğu Mahabad kentinde bir otelde çalışan Ferinaz Hosrevani adlı genç kızın tecavüzden kaçtığı sırada otelin 4'üncü katından düşüp ölmesi, halkı sokağa döktü. Çatışmaların büyümesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin güvenlik güçlerine geri çekilme emri verdiği belirtildi. İran'ın Mahabad şehrinde taciz ve tecavüz iddiaları halkı polisle karşı karşıya getirdi. Kürt nüfusun yoğun olduğu 250 bin nüfuslu Mahabad'da 5 gün önce, bir otelde çalışan Ferinaz Hosrevani (25) adlı genç kız, otelin 4'üncü katından düşüp hayatını kaybetti. Ferinaz'ın, İran İstihbarat Teşkilatı'na yakın kişilerin tecavüz girişiminden kaçmaya çalışırken düşüp öldüğünün ileri sürülmesinin ardından kentte ortam gerildi. Bu iddia üzerine binlerce Kürt, Mahabad'da sokağa döküldü. Olayın gerçekleştiği Tara Otel'in önünde toplanan kalabalık oteli taşlayıp ateşe verdi. İran hükümeti olayların çıktığı Mahabad'da olağanüstü hal ilan edip eylemcilere müdahale etti. Gün boyu süren olaylarda 2 eylemci hayatını kaybederken, 27 kişi de yaralandı.

RUHANİ'DEN GERİ ÇEKİLME EMRİ

Çatışmaların büyümesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin güvenlik güçlerine geri çekilme emri verdiği belirtildi. Basına yansıyan haberlerde taciz olayını, 'otel müdürü' ile Ferizan'a, beş yıldızlı otel lisans sözü verdiği ileri sürülen istihbarat görevlisinin gerçekleştirdiği iddia edildi. Mahabad Valisi Cafer Ketani, İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, olay hakkında incelemenin sürdüğünü, tüm delillerin ve telefon kayıtlarının toplandığını söyledi. Kesin bir bilgiye ulaşılmadan dosyaya ilişkin ayrıntı verilemeyeceğini belirten Ketani, "Sanık yakalandı ve soruşturma tamamlanıncaya kadar gözaltında tutulacak. Sanık, basında iddia edildiği gibi herhangi bir resmi kurum mensubu değil, otel çalışanlarındandır" sözleriyle tecavüz girişimi iddialarını doğruladı. Olayların dün yatıştığı öğrenildi. Sovyetler Birliği'nin desteğiyle 1946 yılında Kürt aşiret liderlerinden Gazi Muhammad, İran'ın batısında bulunan Mahabad'da bir Kürt devleti kurmuş, devletin ömrü 1 yıl sürmüştü.

DİYARBAKIR'DA PROTESTO

Ferinaz Hosrevani'nin ölümü Diyarbakır'da da protesto edildi. Ofis semtinde yapılan eylemde İran rejiminin Kürtlere dönük saldırıları kınandı. Kadın örgütlerinin başlattığı protesto eylemine, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve HDP milletvekili adayı Sibel Yiğitalp'in yanı sıra 2 İranlı kadın da destek verdi. Kışanak, hayatını kaybeden Ferinaz Hosrevani'nin direnişini selamladıklarını söyledi. Kışanak, Mahabad'da başlayan Kürt isyanının doğru okunması gerektiğini ifade etti.

REYHANEH'İ İDAM ETMİŞLERDİ

Eski bir istihbarat subayı olan Morteza Abdolali Sarbandi, 2007 yılında henüz 19 yaşında olan Reyhaneh Jabbari'yi ofisini dekore etmesi için tutmuş daha sonra genç kadını evine çağırarak burada saldırmaya kalkıştı. Yaşananların meşru müdafaa olduğunu söyleyen Jabbari kendisine saldırdığını söylediği Sarbandi'yi bıçakladı. Olayın üzerine tutuklanan Jabbari iki ay boyunca Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutulmuş, ailesi ve avukatıyla görüştürülmemişti. Jabbari, 25 Ekim 2014 günü idam edildi.

ASİT SALDIRILARININ FAİLLERİ DEĞİL, DUYURANLAR CEZA ALDI

Yanı sıra geçtiğimiz yıl Ekim ayında tekrar gündeme gelen kadınlara yönelik asit saldırıları sonrası, durumu dünya kamuoyuna duyuran gazeteciler gözatlına alınırken suçu işleyenler yakalanamamıştı. Binlerce kadını sokağa döken ve kitlesel protestolara neden olan olay sonrası ülkedeki kadınların tedirginliği sürüyor. Kadınlara yönelik gerçekleştirilen saldırıların gerekli yaptırımlara tabi tutulmaması büyük tepki çekiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler