sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Gemlik Körfezi’ndeki korkutan görüntünün sebebi ne?

Bursa’nın sahillerinde çalışmalarını titizlikle sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Körfezi’ni de temizliyor.

Gemlik Körfezi’ndeki korkutan görüntünün sebebi ne?
- A +

 

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışmalarıyla Gemlik Körfezi’nin renginin ‘alg patlaması’ nedeniyle farklı görüldüğü ifade edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sahil Hizmetleri Dairesi ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekipleri, Gemlik Körfezi’nde deniz üzerinde bir süredir görülen renk değişikliğini yerinde inceleyerek, körfezde temizlik çalışmalarına başladı. Yapılan incelemede deniz üzerinde görülen kırmızımsı renk ile kıyıya vuran kahverengi birikintinin herhangi bir karasal ya da gemi atığı (sızıntısı) olmadığı, söz konusu görünümün denizlerde bu mevsimde görülen ve literatürde ‘alg patlaması’ veya ‘kızıl akın’ olarak tarif edilen doğal bir seleksiyon sonucu oluştuğu tespit edildi.

Endişeye gerek yok

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı kıyı-plaj temizlik ekibinin çalışmaları ve deniz yüzeyinde bulunan katı atıkların temizliği için deniz süpürgeleri ile söz konusu birikintilere ve bu birikintilere yapışan atıklara karadan ve denizden müdahale edildiği bildirildi. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekiplerince söz konusu tabakadan kontrol amaçlı su numunesi de alındı ve laboratuvar tetkikleri yapıldığı belirtildi.

Söz konusu doğa olayı ile ilgili olarak vatandaşı endişelendirecek bir durum olmadığını kaydeden yetkililer, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin sahillerde hem mevcut kirliliklerle mücadele ederken, hem de kirlilik kaynaklarının kaynağının temizlenmesi ile ilgili faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı.

Sahillerde çalışmalar sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan 65 kişilik kıyı-plaj temizlik ekibi, 3 pikap, 2 plaj kum eleme makinesi, 2 deniz süpürgesi gemisi ile tüm yıl boyunca Gemlik, Mudanya, Karacabey, Orhangazi ve İznik’te kıyı ve plaj alanlarını temizlemeye devam ediyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından temeli atılan ve Gemlik Körfezi’ni evsel ve endüstriyel atıklardan arındırmak amacıyla hayata geçirilen dev projeyle de ilerleyen dönemlerde alglerin görünen etkisinin daha da azalacağı ifade edildi.

Alg patlaması nedir?

Alg Patlaması diğer bir adla Kızıl Akın (Red-Tide); sucul ekosistemlerde bir veya birkaç alg (fitoplankton) türünün; besin maddelerinin ortamdaki yoğunluklarının artmasına bağlı olarak popülasyonlarının artması, bununla birlikte sudaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ölerek su yüzeyini kırmızı veya kahverengi bir görünüme sokmaıs olayıdır. Alg patlaması, yöresel ve mevsimsel olup, genellikle az derin sahil sularında, iç deniz, körfezler, göller ve nehir ağzına yakın yerlerde yoğun olarak görülmektedir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler