"Ermenistan'da kendileri çalıp kendileri oynayacaklar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp oynayacaklar. Biz dünya barışını konuşacağız, farkımız bu" dedi.

"Ermenistan'da kendileri çalıp kendileri oynayacaklar"
- A +

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IrakCumhurbaşkanı Fuad Masum'u Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşıladı.

Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Masum ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin gündeminde dünya barışı olduğunu ifade eden Erdoğan, "24'ünde de ne yapacaklar; Ermenistan'da bir araya gelecekler, kendileri çalıp kendileri oynayacaklar. Konuşacaklar, edecekler, Türkiye'ye hakaretler edecekler. 24 Nisan'da biz de Çanakkale'de bir araya geleceğiz ama biz Çanakkale'de bizim gündemimizde Ermenistan yok. 23 Nisan'da yani yarın İstanbul'da biz dünya barışını konuşacağız, bizim farkımız bu" dedi.

Çanakkale'de 24 Nisan'dü düzenlenecek törenlere çok sayıda ülkeden liderlerin katılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"24 Nisan Çanakkale 100'üncü kutlamalarını Ermenistan, hani 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış' kabilinden, güya onlara misillime yapıyormuşuz havasında konuşuyor, böyle bir değerlendirmenin içine giriyor. Bizim öyle bir derdimiz yok. Bizim böyle bir endişemiz de yok. Orada ne konuşurlarsa konuşsunlar, 24 Nisan'da Türkiye'ye gelen 100'e yakın devlet başkanı, başbakan, bakanlar, büyükelçiler orada ne yapıldığını gayet iyi görecekler."

"Ermenistan arşivi varsa açsın"

Türkiye'nin 1915 olaylarına ilişkin devlet arşivini açmaya hazır olduklarını defalarca dile getirdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği bizim arkamızdan değil, çok çok gerimizden geliyor. En son yaptıkları açıklama, 'arşivlerin açılması' diyor. Ben 12 yıldır bu arşivleri her an açmaya hazır olduğumuzu söylüyorum. Ya bunların kulağı var duymuyor veya başka şeylerle meşguller. Biz arşivlerimizi açmaya hazırız, Ermenistan'ın varsa bu noktada arşivi, onlar da arşivlerini açsınlar."

"Fetret devri bitti"

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin ivme kazandığına işaret eden Erdoğan, "İlişkilerimizde bir dönem yaşanan fetret devri artık tamamen geride kaldı. Hamdolsun kaybettiğimiz ivmeyi yeniden yakalamanın heyecanı ve memnuniyetini yaşıyoruz. Hangi dinden, etnik kökenden, ırktan ve mezhepten olursa olsun, her Iraklı bizim için aynı mesafededir" dedi.

"DEAŞ ümmeti parçalama gayretindeki bir virüs"

Terör örgütü DAEŞ'in mezhep ayrılıkları üzerinden hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"DEAŞ mezhepsel fay hatları üzerinden bir siyaset inşa etmeye çalışıyor. Farklılıkları istismar ederek, gerilimleri tırmandırarak hatta kışkırtarak mevzi kazanmanın çabası içindedir. Çok iyi bilmemiz lazım, DEAŞ ümmetimizi parçalamanın gayreti içinde olan önemli bir virüstür. Başkaları aynı yolu izlemektedir ve bunlar DEAŞ'ı ciddi manada kullanmaktadırlar."

"Kararlılık Fırtınası' amacına ulaşmış görünüyor"

Erdoğan, Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonun sona ermesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Türkiye'nen harekatı başından itibaren desteklediğini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan'ın, Husilere ve Ali Salih destekçilerine yönelik hava harekatını sonlandırma kararından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Başından beri desteklediğimiz ve siyasi çözüm sürecinin önünün açılmasına vesile olmasını temenni ettiğimiz bu harekat, askeri amaçlarına ulaşmış görünüyor."

"Türkiye'nin ABD nezdindeki yeri bellidir"

Erdoğan, ABD'li yetkililerin, Başkan Barack Obama'nın "soykırım" ifadesini kullanmayacağını aktardıklarının hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Sayın Obama'dan zaten böyle bir şeyi gerçekten duymak istemem. Böyle bir şeyi de beklemiyorum. Çünkü Türkiye'nin Amerika'nın nezdindeki yeri bellidir ve bu olaylar karşısındaki tavrı bellidir. 6 yıllık başkanlığı dönemi var, benim de 12 yıllık başbakanlık, 7 aylık da cumhurbaşkanlığı sürecim var. Biz bu süre içerisinde yaptığımız görüşmelerde zaman zaman bu konuyu aramızda zaten görüşmüşüzdür."

Yorum Ekle

İlgili Haberler