sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Eğit-donat başladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriyeli muhaliflerin ilk bölümünün eğitimine başlandığını duyurdu.

Eğit-donat başladı
- A +

 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ordusu ve partner güçlerin, Suriye'de DAEŞ'in zayıflatılması ve nihayetinde yenilgiye uğratılması kapsamında, uygun şekilde incelemeleri yapılan Suriyeli muhaliflerin ilk bölümünün eğitimine bu hafta başlandığını duyurdu.

Operasyonel güvenlik ve birliklerin korunması nedenlerinden dolayı, eğitime katılanların sayısı, programın süresi ve hangi noktalarda eğitim yapıldığı paylaşılmazken, programın odak noktasının terör örgütü DAEŞ olduğu belirtiliyor. Ancak ABD yönetimi, muhaliflerin eğitimlerinin tamamlanmasının ardından edindikleri deneyim ile teçhizatları rejime karşı kullanabilmesine de karşı durmuyor.

"Öncelik DAEŞ ile mücadele"

AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcülerinden Elissa Smith, geçtiğimiz günlerde başlayan programın önceliğinin DAEŞ ile mücadele olduğunu söyledi.

Smith, "Eğit-donat programı her şeyin başında uygun şekilde taramadan geçirilen Suriyeli muhalif güçlerin DAEŞ ile mücadeleye hazırlamaya odaklanacak" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da daha önce Suriyeli muhaliflere yönelik programın Esed rejimiyle mücadelede de kullanılabileceğini belirtmişti.

Bakanlığın eski sözcülerinden Jen Psaki, 17 Şubat'taki günlük basın brifinginde konuyla ilgili soruya verdiği yanıtta, "Geçmişte de söylediğimiz gibi, eğit-donat programı kapsamında eğitilecek ılımlı muhalefetin, elbette bu (program) DAEŞ'e odaklı ama kesinlikle onların aldıkları eğitimleri ve teçhizatları rejime karşı savaşı sürdürmede de kullanmalarını bekliyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler