CHP'den İstanbul'a özel proje

CHP'nin, 7 Haziran'da genel seçime yönelik "yaşanacak bir İstanbul" sözünün de bulunduğu broşürde, İstanbul'da "kent işçiliği" adı altında projeler hazırlanacağı belirtildi.

CHP'den İstanbul'a özel proje
- A +

 

CHP'nin, 7 Haziran genel seçimine yönelik İstanbul için hazırladığı broşürde, şehre büyük meydanlar ve parklar yapılması, işsizlere istihdam oluşturulması, kentsel dönüşümlerde vatandaşın bulunduğu yerde iskan edilmesi, Kuzey Ormanları başta olmak üzere yeşil alanların korunması, raylı ulaşımın artırılması gibi vaatler yer aldı.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yaşanacak bir İstanbul" sözünün de bulunduğu broşürde, Türkiye'de en çok işsizin bulunduğu İstanbul'da "kent işçiliği" adı altında yeni istihdam projeleri hazırlanacağı kaydedildi.

İstanbul'da özellikle yoksullara, işsiz genç ve kadınlara yönelik projeler geliştiren CHP, hem sosyal yardımları artıracak, hem de 50 bin kişiyi iş sahibi yapacak.

Kentsel dönüşümde, "kamu-halk" ortaklığını kurmayı planlayan CHP, aidiyet ve komşuluk ilişkilerini gözeterek, proje alanında yaşayanları, kentsel dönüşümden sonra da aynı yerde iskan edecek. Yer değiştirmenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, kayıpların tazmin edilmesi için finans sistemleri oluşturulacak.

İstanbul'da deprem tehlikesine karşı, riskli konutların yenilenmesi, sığınma alanları oluşturulması, afet planı hazırlanması gibi projeleri bulunan CHP'nin, diğer bazı taahhütleri de ana başlıklarıyla şöyle:

"-İstanbul'un güzelliklerinin, yeşil alanlarının, parklarının çıkar uğruna peşkeş çekilmesine izin verilmeyecek, Kuzey Ormanları başta olmak üzere, yeşil alanların imha edilmesine son verilecek,

-Otobüs, raylı sistem, deniz ulaşımı ve otopark uygulaması bir bütün olarak ele alınacak, yatırımlar bu doğrultuda yapılacak,

-Hava kirliliği, sağlıklı içme suyu, kişi başına düşen yeşil alan gibi yaşamsal konularda, Avrupa Birliği standardı esas alınacak,

-Kent kimliğine ve kültürüne uygun hizmetler, meslek odaları ve ilgili sivil toplum örgütleriyle hazırlanan ve birlikte denetlenen katılımcı bir kentsel planlama anlayışı uygulanacak,

-İstanbul'a büyük meydanlar, parklar yapılacak."

Yorum Ekle

İlgili Haberler