Bursa'da polis etten duvar ördü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Bursa Heykel'de eylem yapmak isteyen Halk Evleri üyesi bir gruba karşı polis adeta etten duvar ördü.

Bursa'da polis etten duvar ördü
- A +

 

 
Sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Caddesi'nde bulunan valilik binası ile yanındaki Atatürk heykeli çevresinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Polisler biber gazı değil karanfil attı
Bursa'da 1 Mayıs kutlamalarına katılanlara polisler karanfil dağıttı. Kutlamalara çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sendika üyeleri katıldı.

Bursa'da 1 Mayıs kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Stadyum kavşağında toplanan yaklaşık 5 bin civarında kişi, kutlamaların yapılacağı Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Kutlamalara sendikaların ve çeşitli derneklerin üyeleri katıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı yürüyüş ve kutlamalara bazı vatandaşlar da evlerinin balkonlarından destek verdi. Yürüyüş ve meydanda güvenlik tedbiri alan polis ekipleri, kutlamalara katılanlara karanfil vererek bayramlarını kutladı. Kent Meydanı'nda toplanan sivil toplum kuruluşları ve sendika üyeleri, halay çekip şarkılar söyledi. 

 Halk Evleri üyeleri ile polis arasında arbede

Bursa'da 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı meydana girmek isteyen Halk Evleri üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Kent Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamaları için toplanan gruba dahil olmak isteyen Halk Evleri üyeleri, polislerin üstlerini aramasına karşı çıkınca gerginlik yaşandı. Israrla üstlerini aratmak istemeyen Halk Evleri üyeleri polislerle tartıştı. Çıkan arbedede, Halk Evleri üyeleri, polis ekiplerine bayrak sopaları ve flamalarla saldırdı. Çok sayıda polis ve çevik kuvvet ekibi kol kola girerek barikat oluşturdu. İçeri girmek için polislerle itişen grup bir sure sonra sakinleştirildi. Halk evleri üyeleri, üst araması yaptırmayacaklarına, ancak miting alanında olabilecek her türlü olaydan sorumlu olacaklarına dair tutanağı imzalayarak üst araması yapılmadan tören alanına alındı.

Valilik binasının ve heykelin çevresi bariyerler ve polis kordonu ile güvenlik çemberi altına alındı.
Burada eylem yapmak isteyen Halk Evleri üyesi bir grup ise yolun karşı tarafında toplandı, sloganlar attı.
Grup, Teyyare Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

 
Polis, Halk Evleri üyesi gruba kutlama için izin vermedi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Bursa Heykel'de kutlama yapmalarına izin verilmeyen Halk Evleri üyesi bir grup, basın açıklaması yapıp, diğer sendikalara katılmak üzere Atatürk Stadı Kavşağı'na gitti.
Sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Caddesi'nde bulunan valilik binası ile yanındaki Atatürk heykeli çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Valilik binasının ve heykelin çevresi polis kordonu ile güvenlik çemberi altına alındı. Burada eylem yapmak isteyen Halk Evleri üyesi bir grup ise yolun karşı tarafında toplandı. Heykel'de eylem ve açıklama yapılmasına izin verilmeyen grup ise Ahmet Vefik Paşa tiyatrosu önünde sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından grup, yine sloganlar eşliğinde 1 Mayıs kutlamalarını yapılacağı Atatürk Stadı kavşağına gitmek için Cumhuriyet Caddesi ve Altıparmak caddelerinden yürüyüşe geçti.

Halk Evi Şube Başkanı Elif Güven, Heykel'de kutlama yapmalarına izin verilmemesine tepki göstererek, şunları söyledi: "Bizler bütün bu ortak zenginlikleri oluşturanlar, işçiler, emekçiler olarak 1 Mayıs meydanlarındayız. Bizler para babaları zengin olacak diye iş cinayetlerinde ölmemek için meydanlardayız. Bizler en doğal hakkımız olan bir sokakta eylem yapabilmek için sokaklardayız. Taksim'de şimdiden çatışmalar başladı. Taksim meydanını kapatanların korkusu belli, bu yağmayı, bu talanı devam ettirebilmek için baskıyı devam ettiriyorlar. Bu yüzden şu anda Heykel'de de adete bir polis ablukasında biz eylemimizi gerçekleştiriyoruz. Ama bu boşa bir çaba. Çünkü bu meydan 2013'de 31 Mayıs günü Gezi direnişi zamanında özgürleştirildi. Bu meydan, özgürlüğün meydanı. Bu meydan, 1 Mayıs'ta kullanılmaya devam edecek ve inanıyoruz ki seneye 1 Mayıs heykel meydanında olacaktır." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler