Bursa'da Hasan Dede türbesi onarılıyor

İnegöl Belediyesi, Şehitler Mahallesi'ndeki Hasan Dede Türbesi'nde bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Bursa'da Hasan Dede türbesi onarılıyor
- A +

 

TARİHİ ESERLERİ AYAĞA KALDIRIYORUZ
Başkan Aktaş, yaptığı açıklamada; "Bilindiği üzere İnegöl Belediyesi olarak, tarihi eserlere sahip çıkıyor ve
bu eserleri ayağa kaldırıyoruz. Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda bunun pek çok örneğini gösterdik. 150 yıllık bir geçmişe sahip eski belediye binamızın restore edilip kent müzesi olarak kullanılması, Tarihi Kapalı Çarşının restorasyonu, İshakpaşa Camii ve Külliyesi çevresindeki kentsel dönüşüm projesi, eski Tekel Binasının restore edilip Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi olarak kullanılması ve restorasyonlarla yenilenerek mahalle konağı haline getirilen eski binalarımız bu projelerden bazıları" dedi.
SOYU PEYGAMBERİMİZE DAYANIYOR
Bir projeye daha imza atarak Şehitler mahallesindeki Hasan Dede Türbesi çevresini yenileme çalışmalarına başladıklarını aktaran Aktaş; "Hasan Dede hakkında bilgi vermek gerekirse; Köyün kurucusu olduğuna inanılan Hasan Dede, Peygamberimiz Hz.Muhammed'in 18. göbekten torunu ve Horasan erenlerinden olan Hacı Muradı Veli'nin ailesine mensup olup, soyu Ahmet Yesevi'ye dayanmaktadır.
Aktaş; "Köyde 5 aile dede soyundan gelmektedir. Anadolu'nun Türk vatanı hâline gelmesinde Türkistan'dan gelen Ahmet Yesevi dervişlerinin önemli bir payı olmuştur. Köyün kurucusu olduğu bilinen Hasan Dede de, Ahmet Yesevi gibi Müslümanlığı ve Türklüğü yaymak için Orta -Asya'dan Anadolu'ya gelen Horasan erenlerinden birisidir. Peygamberimizin soyundan gelme seyyidlerden olup, Bektaşilik öğretisine bağlı kalarak yaşamını sürdürmüştür.
TÜRBE ZARAR GÖRDÜ
"Anadolu'da ilk durağı Ankara olmuş, daha sonra Osmanlı Beyliği'nin kuruluş yıllarına tekabül eden 1300'lü yıllarda uç bölgesine gelerek İnegöl'e yerleşmiş ve burada ilim ve irşad görevine devam etmiştir.
Bu bölge'de İslamiyet'in yayılmasına büyük katkısı olmuştur. Şehitler Köyü'nde defnedilen Hasan Dede için ilk kez 1987 yılında bir türbe inşa edilmiştir. 1994 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak yapılan Hasan Dede etkinlikleri bu alan içerisindeki tesislerde yapılmaktadır.Ancak geçtiğimiz kış aylarında yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtına sebebiyle türbe çevresindeki bu alan hasar görerek tamamen yıkılmıştır" ifadelerini kullandı.
SEMAH SAHASI YENİLENDİ
Başkan Aktaş, açıklamalarını şöyle sonlandırdı; "İnegöl Belediyesi olarak etkinlik alanındaki semah sahasının zeminden çatıya kadar yeniden inşa edilmesi çalışmasına başladık. Ayrıca yemekhane olarak kullanılan toplanma alanı da temelden çatıya kadar tamamıyla çelik konstrüksiyon olarak yeniden inşa edilmektedir.Çelik yapının imalatı tamamlanmış ve yerine montajı için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Yapılan bu çalışmanın 2 Mayıs tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Çalışmanın ilçe ve mahalle halkımıza hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler