Bakan Kılıç'tan şiddet'e karşı birlik çağrısı!

TRT Spor'un Dijital Dergisi'nin Mayıs sayısına konuk olan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, sporda şiddete karşı birlik çağrısında bulundu

Bakan Kılıç'tan şiddet'e karşı birlik çağrısı!
- A +

 

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, sporda şiddete son vermenin yollarını açıkladı. Sporun güzel yanlarını ortaya çıkarmak için sorumluların elini taşın altına koymaları gerektiğini ifade eden Kılıç, çocukların spora yönlendirilmesi konusunda da Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını söyledi.. Bakan Kılıç ayrıca Fenerbahçe'ye yönelik saldırıyla farklı bir boyut kazanan sporda şiddetin sonlandırılması için atılması gereken adımları anlattı.

Saldırının ardından futbolun paydaşlarınca ortak tepki gösterildiğini hatırlatan Kılıç, ''Bu üzücü olay sonrasında spor kamuoyunun kenetlenmesi ve herkesin sporda şiddeti en sert şekilde eleştirmesi çok önemliydi.'' dedi.

Kılıç şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız; Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in yanı sıra Spor Toto Süper Lig’deki takımların kaptanlarıyla bir araya geldi. Benim de bulunduğum bu buluşma, devletimizin sporda şiddete karşı sergilediği tavizsiz duruşu ve verdiği büyük mücadeleyi en net şekilde gözler önüne serdi. Saldırıyı gerçekleştiren faillerin bulunması adına emniyet teşkilatı da bütün imkânlarını seferber ediyor." Akif Çağatay Kılıç Şiddete karşı sporun güzelliklerinin ortaya çıkarılmasının önemini vurguladı. Yöneticilerden futbolcusuna, medyadan federasyona bir çok kuruma görev düştüğünü söyleyen Bakan Kılıç, futbolun fair play ruhu çerçevesinde rekabet düzeyi yüksek bir oyun olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Akif Çağatay Kılıç, çocuk ve gençlerin erken yaşta spor kabiliyetlerinin taranması için bir çalışma başlatıklarına belirtti.

Öğrencilerin ''Spor'a mı yoksa öğrenim hayatıma mı devam edeceğim?'' şeklinde bir ikileme düştüğünü İfade eden Bakan Kılıç, "Avrupa'da ve Amerika'da farklı sistemler devreye girip o gençleri spora yönlendirip aynı zamanda eğitimlerini de ihmal etmemelerini sağlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile bu durumun ülkemizde nasıl sağlanacağı konusunda bir çalışma yapıyoruz'' dedi.

TRT Spor

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler