Bahar havası çarpmasın!

Bahar yorgunluğunun; uyku düzensizliği, yorgunluk, iştah azalması gibi belirtiler gösterebileceğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, dikkat edilmesi gerekenleri aktarıyor.

Bahar havası çarpmasın!
- A +

 


İlkbahar; kışın sert soğuğunun giderek kırılması ve ısınan havayla kişilerin kendini daha iyi hissettiği bir döneme geçişi temsil eder. İlkbaharda havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte birçok insan güneşin parıldayan yüzü sayesinde kendini çok daha iyi, enerjik ve mutlu hisseder. Ancak bunun yanında bazı kişilerde isteksizlik, iştahsızlık, aşırı yorgunluk, uykusuzluk görülebilir. Bu halsizliğin nedeni mevsim geçişlerinde yaşanan hormonal değişikliklerdir.
 
Bahar mevsimi kişide neden yorgunluk hissi yaratır?
 
Halsizliğin nedeni meteorolojik geçişlerin hormonlarda yarattığı değişimdir. Vücudun değişen ortam ve havaya alışarak, dengeli bir şekilde bu ani hava değişimine ayak uydurmasının biraz zaman alır. Kış aylarında daha rutin ve daha hareketsiz bir yaşam sürmeye alışkın olan vücut, sıcak havayla gelen hareketli yaşama uyum sağlarken kendini bu alışma sürecinde daha yorgun ve güçsüz hisseder. Bunun dışında hareketsiz yaşama bağlı kondisyon eksikliği kişiyi daha halsiz hissettirir. Özellikle de çevre kirliliğinin daha yoğun olduğu bir şehirde yaşayıp stresli bir işte çalışan kişiler mevsim değişikliklerinden fazla etkilenebilir.
 
Bahar yorgunluğuna karşı alınacak önlemler…
 
Mevsim değişiklikleri doğrudan hormonal sistemi etkisi altına aldığından, vücudu ani hava değişimine hazırlıklı bir şekilde karşılamak bahar yorgunluğuna karşı alınacak ilk önlemlerdendir. Bu hazırlık aşamasında ise kişinin yapması gereken bazı değişiklikler vardır. Bunlar;
 
- Beslenme düzeni tekrar gözden geçirilmeli ve özellikle kışın tüketilen ağır yiyeceklerden uzak durulmalı
 
- Sıvı tüketimine daha fazla özen gösterilmeli; en az 2 litre sıvı tüketilmeli
 
- Spor yaparak kondisyon güçlendirmeli ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli
 
- Yürüyüşler ve sosyal aktiviteler ile daha enerjik ve daha dinç bir vücut sistemi sağlanmalı
 
- Kronik rahatsızlığa (alerji, kalp-damar hastalığı, astım, şeker) sahip kişilerin mutlaka rutin doktor kontrollerini yaptırmaları gerekir.
 
Vücut adaptasyonunu sağladıktan sonra şikayetler genellikle azalarak ortadan kalkar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler