Aziz Yıldırım'dan büyük rest!

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı ile sarı lacivertli kulüp arasında sorun yaratan Kenan Evren Lisesi konusunda Şükrü Saracoğlu Stadyumunun 1907 Tribünü'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım'dan büyük rest!
- A +

 

2011 yılında devletle bu lise üzerine protokol yaptıklarını ve protokol gereği kulüp olarak üzerlerine düşenleri yaptıklarını belirten Yıldırım buna rağmen devletin gereken adımları atmadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan aylardır randevu almak için bizzat uğraştığını belirten Başkan Yıldırım, buna rağmen alamadığını ancak kısa süre önce Başbakan'a mektup yazdıktan sonra randevu talebinin kabul edildiğini söyledi. Toplantıya katılan Asbaşkan Turhan Şahin ise, Kenan Evren Lisesi hakkında deprem raporları olduğunu ve burada halen eğitime devam etmenin riskli olduğunu iddia etti.

 İşte Aziz Yıldırım'ın basın toplantısında öne çıkan satır başları;

'2011'DE PROTOKOL YAPTIK... ESKİ PARAYLA 100 TRİLYON HARCAMA YAPTIK'
Biz 11.11.2011 yılında İstanbul Valiliği ile bir protokol yaptık. Dönemin Valisi Erol Çakır da bunun canlı şahididir. Bu protokolün amacı stadyumun yanındaki Kenan Evren Lisesi'nin, mülküyeti Maliye'ye aittir. Milli Eğitim'de burada eğitime devam etmektedir. Protokolün içeriği bu lise gibi Milli Eğitim'e yeni okullar yapmak ve devretmektir. Yaptığımız detaylandırmaya göre bu protokol gereği Fenerbahçe 100 trilyon harcama yapmıştır eski parayla.

Fenerbahçe bu araziyi satın almayacaktır, kiralayacaktır. Arazinin o dönemki değeri resmi evraklarla 17 trilyon 834 milyardır, eski parayla. Bizim de yapacağımız okulların değeri 8 trilyon olarak belirlenmiş. Bunun karşılığında MEB'in eğitim hakkından vazgeçmesi anlaşılmıştır.

'SATIN ALMIYORUZ 49 YILLIĞINA KİRALIYORUZ'
Milli Emlak'la yapılan anlaşma gereği de F.Bahçe buraya yapacağı tesislerden kazanacağı gelirin yüzde 26'sını Maliye'ye kira olarak ödeyecektir. Ama mal yine bizim değil. Kiralık. Biz yap işlet devret modeliyle burayı 49 yıllığına bünyemize katacağız. En azından 100 milyon dolarda yatırım yapacağız. Aslında bakarsanız akıllı bir iş değil bunu. Peki neden bunu yapmak istedik? Aslında burayı stadyuma ekleme projesi için bu adımı atmıştık. Rant olmayan bir projeydi.

'SAYIN BAKAN RANDEVU VERMEDİ BAŞBAKAN'A MEKTUP YAZDIM'
Sayın Bakan Avcı ile görüşmek için aylardır uğraşıyoruz. Ben bizzat sayın Başbakan'a mektup yazdım ve durumu aktardım. Sayın Bakan randevu almamzın bu mektupla ilgisi olmadığını söylüyor ama bizzat ben neredeyse her ay randevu için aradım.

'BAKAN AVCI PROTOKOLÜ TANIMADIĞINI SÖYLEDİ'
Görüşmede Milli Eğitim Bakanı, geçmişte yapılan protokolü tanımadığını söyledi. Sayın Bakan bize 17 trilyon verelim bu haklarınızdan vazgeçin dedi. Ayrıca bir de protokolde yapmadığınız şeyler var diyor. Bir de üçüncüsü bu arazinin değeri 345 trilyondur bu parayı getirin diyor.

Biz protokolde ne yazıyorsa yerine getirdik. Bizim bir sıkıntımız yoktur. 2.'si 17 trilyon dediği değer... Bizim yaptığımız masraf 98 trilyon... Öte yandan ben yoktum diyerek devletle yaptığımız protokolü kabul etmiyor.

'DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR' 
Kısa ve son olarak bağlıyorum. Biz bir protokol yaptık ve bunu devletle yaptık. Devlette devamlılık esastır. Kamuoyunun yanlış bildiği şu, bu arazi Fenerbahçe'ye verilmemektedir. Bu arazi kıyılarda, sahillerde işadamlarına verilen araziler gibidir. Yap-işlet-devret modeliyle... Stadyum da lise de Fenerbahçe Spor Kulübü'nün değil devletindir.

'SİYASET YAPMIYORUZ... F.BAHÇE SİYASET ÜSTÜDÜR'
Ayrıca bazı siyasilerde bilmeden bu konuda önergeler vermişlerdir. Bunu ya düzeltsinler ya da geri çeksinler. Bizim önümüzdeki günlerde kongremiz var. Bu konuda konuşacağız, değerlendireceğiz ve ona göre adım atacağız. Hukuki incelemeleri yapıyoruz. Ona göre adım atacağız. Tekrar söylüyorum biz siyaset üstüyüz. Biz siyaset yapmıyoruz. Biz yalnızca hakkımızı arıyoruz ve arayacağız. Fenerbahçe siyaset yapmaz ama tüm haklarını aramak için ne gerekiyorsa yapar.

'OKULUN DEPREM RİSKİ VAR' (Turhan Şahin - Fenerbahçe Asbaşkanı)
Bu lise ile ilgili olarak, deprem konusunda önemli raporlar var. Risk tespit edildi. Burada eğitime devam edilmesi de risktir. Ben soruyorum burayı bize vermemek için mi burada, riskli yerde eğitim devam ediyor.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ