Aman dikkat! Dolandırıcılar yöntem değiştirdi

Manisa'nın Demirci ilçesinde polis gibi davranan kişiler, telefonla arayarak korku ve paniğe sevk ettiği kadını, kocasıyla da görüştürüp yanlış bilgi vermesini sağladı ve hesaplarına 20 bin lira havale ettirdi.

Aman dikkat! Dolandırıcılar yöntem değiştirdi
- A +

 


Çataloluk Mahallesi'nde yaşayan Ahmet Sönmez (65), 20 bin lirasını dolandırıcılara kaptırdığı iddiasıyla polise başvurdu.

İşleri için Demirci ilçe merkezinde olduğu sırada, bir kişinin telefonla arayarak kendisini polis olarak tanıttığını, bir kalpazan şebekesinin peşinde olduklarını, Çataloluk Mahallesi'ndeki evinde eşiyle de görüştüklerini aktardığını söyleyen Sönmez, arayan kişinin telefona bağladıkları bir aletle eşiyle de görüştürdüklerini, eşinin de kapının önünde resmi polis arabasının olduğunu söylemesi üzerine inandığını belirtti.

"EVİNE 25 BİN LİRA BIRAKTIK, SEN 20 BİN LİRA YATIR"

Sahte para şebekesini yakalamak için verilen talimatları yerine getirilmesi için kendilerine yardımcı olunmasını aksi taktirde kendilerinin de suçlu olacağını söylediklerini ileri süren Sönmez, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Evime resmi şekilde polis arabasının geldiği söylendi. Telefona bir alet bağlayarak beni de aradılar. Hanım da beni aradı ve görüştürdüler. 'Senin bankada 25 bin lira paran var' dediler. Ben de 'var' dedim. Bunun üzerine 'Bir sahte para ekibi var bunu yakalayacağız. Ailene 25 bin lira para bırakıyoruz. Sen bankadaki 20 bin liranı çek, postaneden şu kişi üzerine havale yap. Sen bu parayı yatır, biz bu çeteyi yakalayacağız' dediler. Ben de 20 bin lirayı alıp havale yaptım. Yarım saat geçti fakat bana bir bilgi vermediler. Daha sonra dolandırıldığımı anladım. Televizyonlarda dolandırıcılığı duyuyordum ama bu şekilde olduğunu hiç duymadım."

"ALLAH'TAN BULSUNLAR"

Dolandırıcıların ilk bağlantı kurduğu 60 yaşındaki İsmet Sönmez ise durumu, eşi ve Eskişehir'de polis olan oğlunun kendisini aramasıyla öğrendiğini belirtti.

Evinde misafir olduğu sırada ev telefonunu arayan bir kişinin kendisini komiser olarak tanıtıp "Sizin ev telefonuna birisi girmiş, onu araştırıyoruz" dedikten sonra telefonu kapattığını, 10 dakika sonra tekrar aradığını aktaran Sönmez, "Yeniden aradı ve 'işte onu bulduk sizin köyden, oradaki misafirlere de bir şey söyleme' dediler" şeklinde konuştu.

Panik ve korkudan ne yaptığını bilmediğini, arayan kişilerin söylediği şekilde hareket ettiğini ifade eden Sönmez, şunları kaydetti:

"Sonra eşime söylemem için 'Polisler geldi. Evin önüne resmi araçları var, resmi giyinmişler, 25 bin lira tazminat verdik, dolaba koydum imzayı da attım şimdi de polislerle çay içiyorum diyeceksin' dediler ve 'Bak, şimdi eşine veriyorum telefonu, sana bir şeyler soracak, sen bunları ona anlat' dedi. Eşim bana sadece 'alo' dedi, başka bir şey söylemedi. Ben de bana polisin söylediklerini telefonda tekrar ettim. Telefonu kapattım, 5 dakika sonra tekrar aradı, 'tekrar eşine veriyorum yine böyle söyleyeceksin' dedi. Eşim yine bana 'alo' dedi, ben yine söylediklerini tekrar anlattım. Telefon yeniden kapandı. Üçüncü kez 5 dakika sonra yine aradı, aynı şekilde yeniden anlattım, bir daha aramadılar. Meğer dolandırılmışız. Allahlarından bulsunlar. Allah onları ıslah etsin, hidayet versin, ne diyeyim."

Yetkililer, dolandırıcıların yakalanması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Yorum Ekle