Afrika'dan gelen toz bu hale getirdi

Afrika çöllerinden gelen toz bulutları Güneydoğu’da Diyarbakır, Mardin, Batman gibi illeri etkisiz altına alıp hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Afrika'dan gelen toz bu hale getirdi
- A +

 

Afrika’nın kuzey çöllerinden gelen toz bulutları rüzgarlarle taşındığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni etkisiz altına aldı. Dün etkisini Şanlıurfa’da gösteren toz bulutları, bugün Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Batman gibi illerde etkili oldu. Toz bulutları nedeniyle Diyarbakır’da gökyüzü kırmızıya boyanırken, kentte görüş mesafesi düştü, trafikte bulunan araçlar farlarını yakmak yorunda kaldı.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15’inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının belli aralıklarla görülebildiğini  Afirka’nın kuzeyinde bulunan çöllerden rüzgarın etkisiyle atmosfere yayılarak geldiğini söyledi. Aydın, "Toz zerrecikleri Akdeniz’i geçerek dün akşamdan itibaren ilk olarak Şanlıurfa’da görüldü. Bugün itibariyle etkisini bölgede sürdürmekte. Beklenen hafif yağışla birlikte yere çamur olarak inmesi bekleniyor. Yarın öğlen saatlerine kadar toz taşınımının devam edeceğini bekliyoruz. Görüş mesafesinin 1 kilometreye düşmesi durumunda hava ulaşımının da etkilenmesi söz konusu. Havadaki tozun ayrıca özellikle solunum sıkıntısı rahatsızlığı olan vatandaşları da etki edebileceği düşüncesindeyiz. Bu tür rahatsızlığı olan vatandaşların gerekli önlemleri almasını öneriyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler