'2017'de bütçe fazla verecek'

Başbakan Davutoğlu, "Başbakan Davutoğlu, "Orta vadeli programda öngördüğümüz gibi inşallah 2017'de Türkiye bütçe fazlası veren bir ülke olacak" dedi.

'2017'de bütçe fazla verecek'
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB ETÜ'de düzenlenen TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "2017'de Türkiye bütçe fazlası veren ülke olacaktır" dedi.

Türkiye'nin 1990'da gayrisafi milli hasılasının 200 milyar dolarken 2001'de sadece 30 milyar dolar artarak 230 milyar dolara çıktığını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"1991 seçimlerine giderken verilen popülist birtakım vaatler, Türkiye'yi 1994 ekonomik krizine yöneltti. 28 Şubat'ın getirdiği olumsuz psikolojik atmosfer 3 parti koalisyonunda Türkiye'yi 2001 krizine yöneltti. Son 12 yıl içinde eğer Türkiye, daralan dünya ekonomisine rağmen büyümüşse bunun arkasındaki temel saik demokrasidir ve siyasi istikrardır. Her ne surette olursa olsun demokrasimize ve özgürlüklere sahip çıkacağız, siyasi istikrarımızı koruyacak şekilde 7 Haziran seçimleri sonrasına hazırlanacağız."

"Temel hamlemiz duble yollardan otoyollara geçiş"

Davutoğlu, gelecek dönemde özellikle çok büyük çığır açan altyapı projelerine ağırlık vereceklerine işaret ederek, şu görüşleri dile getirdi:

"Ulaştırmada 18 bin kilometre duble yol yaptık. Şu anda duble yol stoğumuz 23 bin 150 kilometreye çıktı. Şimdi hedefimiz, ulaştırma alanında duble yollardan otoyollara geçişi sağlamaktır. İstanbul-İzmir, Ankara-İzmir, İstanbul-Habur arasında Edirne'den Habur'a kadar bütün hattı otoyollarla geçecek ve Avrupa'yı Asya'ya bağlayan İstanbul Boğazı'nı Mezopotamya'ya ve Hazar'a bağlayan, geniş otoyolların yapımını proje kapsamına aldık. Burada temel hamlemiz, duble yollardan otoyollara geçiştir.

Gümrük Birliğini Güncelleme Mutabakat Zaptı 11 Mayıs'ta imzalanacak

''Biraz önce Sayın Başkanın ifade ettiği bir hususta da önemli bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum'' diyen Başbakan Davutoğlu,  konuşmasına şöyle devam etti:

''Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürütmekte olduğu müzakereler sonucunda inşallah 11 Mayıs'ta Brüksel'de Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliğini Güncelleme Mutabakat Zaptı, imzalanacak. Ekonomi Bakanımız, Avrupa Birliği ilgili komiseriyle birlikte önemli unsurları muhtevi bir mutabakat zaptına imza atacak. Bu da Türkiye, Avrupa Birliği'nin Serbest Ticaret Anlaşması karar mekanizmalarına doğrudan müdahil olacak bundan sonra"

"2017'de Türkiye bütçe fazlası veren bir ülke olacak"

Davutoğlu, "Hiçbir seçim ekonomisi tuzağına düşmediğimizin en önemli göstergesi; 2014'te iki seçim geçirdik, yerel mahalli seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi, şimdi üçüncü seçime gidiyoruz ama Türkiye'de bütçe açığı yüzde 1,4'ten yüzde 0,7'ye geriledi. İşte istikrarlı takip edilen mali politikaların arka planı budur. Şunu da bir müjde olarak zikrediyorum. Orta vadeli programda öngördüğümüz gibi, inşallah 2017'de Türkiye bütçe fazlası veren bir ülke olacak" diye konuştu.

"Sivil anayasa 7 Haziran'dan sonraki ilk gündem maddemiz"

AK Parti'nin seçim beyannamesine değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Artık siyasi görüş ayrılıklarının ötesinde, belli alanlarda bir ittifak ve ortak bakış açısına gelmemiz lazım. Bunlardan birisi ve en önemlisi, insan onuruna dayalı yeni bir anayasayı yazmamız lazım. Demokrasimizi koruyacak olan, demokrasimizi gelecek nesillere taşıyacak olan temel doküman, bütün bir milletin mutabakatıyla ortaya konacak yeni anayasadır. Biz buradan ilan ediyoruz, inşallah 7 Haziran seçimleri sonrasında çok geniş kapsamlı bir istişare ile ve toplumsal mutabakatla yeni ve insan onuruna dayalı bir anayasayı kaleme alacağız. Türkiye'nin ilk sivil anayasası 7 Haziran'dan sonraki ilk gündem maddemizdir."

Davutoğlu, 1990'lı yıllarda, Türkiye'deki siyasi istikrarsızlık nedeniyle gayri safi milli hasılanın 1990'dan 2002'ye kadar 230 milyar dolar olduğunu, bugünse 830 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bizim milletimize vaadimiz şudur, kim ne derse desin, kim ne tür popülizme yönelirse yönelsin, biz Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak ve AK Parti olarak 12 yılda sağladığımız başarıyı daha ileri bir aşamada, dünyanın 10 ekonomisi haline gelecek şekilde taçlandırabilmek için siyasi istikrarı, özgürlükleri, güvenliği, teröre karşı çözüm sürecini ve en önemlisi de milli iradeyi her zaman ayakta tutacağız ve sonuna kadar savunacağız" ifadelerini kullandı.

Yargı reformu

Davutoğlu, en önemli konulardan birinin, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı olduğuna değinerek, "17 Nisan'da yeni yargı reformu stratejisini açıkladık. Bu bağlamda iş dünyamızın kaygılarını giderecek şekilde, bütün kesimlerle istişare ederek, Türkiye'nin geleceğinde herkesin saygıyla yargıya yaklaşacağı ve yargı da dahil bütün bürokrasinin hesap verebilir olduğu bir dönemin önünü açacağız" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler