Mursi'nin 20 yıl hapis cezası alması...

Merkezi ABD'nin New York şehrinde bulunan HRW, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını "adaletsizlik" diye niteledi.

 Mursi'nin 20 yıl hapis cezası alması...
- A +

 

Merkezi ABD'nin New York şehrinde bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını "adaletsizlik" diye niteledi.

HRW'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sarah Leah Whitson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'daki davada savcıların, Mursi ile ilgili iddialar konusundan herhangi bir delil olmadan karar verdiğini kaydetti.

Mursi'nin ve üst düzey yöneticilerinin suistimalden haberi olmasının ve kendi başkanlık sarayının kapılarındaki protestocuların sorgulamasının "rahatsız edici" olduğunu belirten Whitson, "Ancak savcılar Mursi'nin çatışmaları planladığı veya suistimalde bulunduğu konusunda bir kanıt sunma konusunda başarısız oldular" dedi.

Whitson, "Ciddi süreç ihlalleriyle bileşik kanıt eksikliği ve Mursi destekçilerini katledenlerle ilgili soruşturmanın tek taraflı yürütülmesi nedeniyle sonuca gidilememesi, Mursi aleyhindeki davayı adaletsiz kılıyor" yorumunda bulundu.

Mısır'da 14 sanığın yargılandığı, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen davanın bugün açıklanan kararında, "şiddete teşvik" suçlamasıyla yargılanan Mursi ve bazı yardımcılarıyla, Müslüman Kardeşler hareketinin bazı liderleri dahil 12 sanığa 20 yıl, diğer iki sanığa 10 yıl ağırlaştırılmışhapis cezası verilmişti.


Yorum Ekle

İlgili Haberler