Yurtdışında kullanılan oy sayısı 1 milyon barajına yaklaştı

Seçim Kordinasyon Merkezi'nden edinilen bilgilere göre 30 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00 itibariyle yurtdışında ve gümrüklerde kullanılan oy sayısı 880 bin olurken bu rakamın bugün bir milyona yaklaşması bekleniyor.

Yurtdışında kullanılan oy sayısı 1 milyon barajına yaklaştı
- A +

 

Yurtdışında yaşayan 2 milyon 860 seçmenin yaşadıkları ülkelerde oy kullanma süreleri bugün saat 19.00'da sona eriyor. Türkiye’de 7 Haziran’da gerçekleştirilecek genel seçimler için sandığa giden Türk vatandaşları, birçok ülkede haftasonu sandığa giderken seçmen sayısının yüksek olduğu Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Danimarka gibi ülkelerde 8 Mayıs tarihinden bu yana oy kullanılabiliyordu.

En büyük seçim bölgesinde sandıkların kapanmasına 24 saat kala kullanılan oy sayısı 495 bin 505 olurken, katılım yüzde 35,27'ye ulaştı.

Gurbetin Oyları internet sitesi, kullanılan toplam oy sayısını 28 Mayıs tarihinde 745 bin 400, 29 Mayıs tarihinde 803 bin 373 olarak açıklamıştı. 243 bin seçmenin yaşadığı Hollanda'da yaşayan vatandaşların son üç günde sandığa gitmesi oylardaki artışı hızlandırdı.

Pazar günü birçok seçim bölgesinde uzun kuyruklar oluşurken İsveç gibi tek seçim merkezinin kurulduğu ülkelerde vatandaşlar bin 300 kilometre uzaklıktan gelerek oy kullanmak zorunda kaldı.

Gümrüklerden oy kullanma işlemi ise seçimlerin yapılacağı 7 Haziran akşamına kadar devam edecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler