Yunanistan'a 24 saat süre

Kreditörlerle yapılan görüşmelerinden hâlâ sonuç alamayan Yunanistan'a ilişkin endişeler Avrupa borsalarında kayıplara neden oldu.

Yunanistan'a 24 saat süre
- A +

 

Bild gazetesinin, Alman Hükümeti'nin Yunanistan'ın iflası durumunda ne yapılacağına dair somut değerlendirmeler yaptığını öne sürmesi ve Euro Bölgesi yetkililerinin de Yunanistan'ın temerrüde düşmesi durumunda ne yapılacağı hakkında 'B planını' ilk defa görüşmesi komşunun geleceğine ilişkin kaygıları artırdı. Yunanistan Borsası yüzde 5'in üzerinde düşerken, Avrupa borsalarında da yüzde 1-2 arasında kayıplar yaşandı. Euro da dolar karşısında değer kaybetti. Avupa Birliği kurumlarının, Yunanistan'a son tekliflerini sunarak eurodan çıkışı engelleyecek bir anlaşma imzalaması için 24 saat süre tanıdığı belirtildi.

6.7 MİLYAR EURO ÖDEYECEK
Yunanistan'ın haziran ayında toplam 6.7 milyar euroluk borç ödemesi gerekiyor. Yunanistan'ın mevcut mali programdaki 7.2 milyar euroluk krediye ulaşabilmesi için haziran sonuna kadar kreditörleriyle anlaşması gerekiyor. Aksi halde Yunanistan'ın başta Uluslararası Para Fonu (IMF) borçları olmak üzere mali yükümlülüklerini yerine getiremeyerek temerrüte düşebileceği belirtiliyor.

İlgili Haberler