Yunanistan sandık başında

Yunanistan'da halk kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek için sandığa gitti.

Yunanistan sandık başında
- A +

 

Yunanistan'da yapılan referandum için oy verme işlemi başladı.

Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti.

Çipras oyunu kullandı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras,  referandumda oyunu Kipselli semtindeki bir okulda kullandı. Çipras'ın okula gelişinde "Hayır" oyu kullanacaklar tezahüratlarda bulundu.

Çipras, oy kullanacağı salonda sandık görevlileriyle tokalaştı, basın mensuplarını selamladı. Oyunu kullanmasının ardından açıklamada bulunan Çipras, demokrasi adına bugünün bayram günü olduğunu söyledi.

Korku ve şantajların yenildiği zaman kurtuluşun demokrasilerde olduğunu ifade eden Başbakan Çipras, "Bir çok kişi hükümetin iradesini gözardı edebilir ama halkın iradesi asla gözardı edilemez. Eminim ki yarından itibaren Avrupa'nın kurucu değerlerine dönmesine yönelik bir yol açılacaktır" dedi.

Çipras, yine tezahüratlarla uğurlandı.

"Bugün umut günüdür"

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, referandumda  Palio Faliro semtindeki oy kullanacağı okula geldi. Kendisinden önce oy kullananların işlemlerini tamamlamaları için sıraya geçen Varufakis, daha sonra oyunu kullandı.

Varufakis, yaptığı açıklamada, Yunan halkının bugün Eurogroup'a en güzel cevabı sandıkta vereceğini ifade etti.

Bugün Yunanistan'dan Avrupa halkları için bir yol açılacağını belirten Varufakis, "Bugün bir umut günüdür, halk Avro Maliye Bakanlarının son toplantısındaki ültimatoma yanıt veriyor. Eurogroup'un devasa başarısızlıkları Yunan halkının yanıt veremeyeceği ültimatomlara yol açtı, şimdi 5 yıl süren başarısızlıklardan sonra halka karar alma fırsatı veriliyor. Yarından itibaren tüm Avrupa halkları için bir yol açmış olacağız, bugün çok önemli bir gün ve mukaddes bir andır" diye konuştu.

Varifakis'i tezahüratlarla okuldan uğurlayanların yanı sıra, bir kadın da "herkes ağlarken sen nasıl gülersin" diye tepki gösterdi.

Saat 19.00'a kadar sürecek

Saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 19.00'a kadar sürecek.

Kayıtlı 9 milyon 855 bin 29 seçmenin olduğu Yunanistan'da 20 bine yakın sandıkta oy kullanılıyor.

AA muhabirinin İçişleri ve İdari Yapılandırma Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre kayıtlı seçmenlerden 5 milyon 82 bini kadın. Seçmenlerden 108 bini ise ilk kez oy kullanacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler