Yılmaz'dan Bahçeli ve Demirtaş'a ziyaret

AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı İsmet Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

Yılmaz'dan Bahçeli ve Demirtaş'a ziyaret
- A +

 

AK Parti'nin TBMM Başkanı adayı İsmet Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi makamında ziyaret etti.

MHP Genel Merkezine 7 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan İsmet Yılmaz, hiçbir siyasi partinin TBMM Başkanlığı için yapılacak seçimde tek başına çoğunluğu sağlayarak, kendi adayını seçtirme durumunda olmadığını belirterek, "Dolayısıyla başka partinin desteğine ihtiyacı var" dedi.

"Zor dönemlerde bu ülkenin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne ilişkin kendilerinin çok hayırlı kararlar verdiğini aziz milletimiz görmüştür" diye Yılmaz, şunları söyledi:

"Dolayısıyla seçim sonuçları bir uzlaşmayı ortaya çıkardı. Uzlaşmanın olacağı bir dönemde Sayın Genel Başkan'dan destek talep ettik. O da gelişen süreç içinde hayırlısını ve gelişen sürecin de sonuçları ortaya çıkaracağını söyledi. Şimdiden TBMM başkanlık seçimleri millete hayırlı olsun." 

DeEMİRTAŞ'A ZİYARET

İsmet Yılmaz, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

Demirtaş ile yaklaşık 20 dakika süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Yılmaz, TBMM Başkanlığı seçimi için parti liderlerini ziyaret ettiklerini belirtti. 

Selahattin Demirtaş'ın "7 Haziran seçim sonuçlarının bir uzlaşma çıkarttığı, uzlaşmayı bütün partilerde zorunlu kıldığı" görüşünü aktardığını ifade eden İsmet Yılmaz, "Seçim sonuçlarının kendilerine verdiği mesajı çok iyi anladıklarını, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı değil, aksine sorunları azaltıcı, çözüme kavuşturucu, birlik ve bütünlüğünden yana bir tavır sergileyeceğini söylediler" dedi. 

Yılmaz, her partinin bir adayı olduğunu hatırlatarak, Demirtaş'ın "HDP'nin birinci ve ikinci turda kendi adayını destekleyeceği, daha sonra da çıkan duruma göre uzlaşma doğrultusunda hareket edeceği" yönündeki ifadelerini paylaştı. 

"BİZİM PARTİ OLARAK BİR ADAYIMIZ VAR"

İsmet Yılmaz'ı ve beraberindeki heyeti parti genel merkezinden uğurlamasının ardından ziyarete ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de "Bizim parti olarak bir adayımız var. Bu adayımızın Meclis Başkanı olması için yoğun bir çaba içerisinde olacağız. Bu görüşlerimizi kendilerine de ifade ettik" dedi.

HDP'nin Meclis Başkan adayı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın görüşmelerinin ne zaman gerçekleşeceğinin sorulmasına karşılık Baluken, "Evet, olacak. Randevu taleplerinde bulunduk" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler