'Yeryüzü Sofrası'nda oruçlarını açtılar

Ramazan ayının ilk iftarında, Beyoğlu Tünel'de bir araya gelen kalabalık bir grup, bu yıl da 'Yeryüzü Sofrası' kurarak oruçlarını açtı. Grup, yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri birbirlerine ikram etti.

'Yeryüzü Sofrası'nda oruçlarını açtılar
- A +

 

Antikapitalist Müslümanlar'ın sosyal medya üzerinden yaptığı davete uyan yaklaşık bin kişi, Ramazan ayının ilk iftarını yapmak için Tünel Meydanı'nda bir araya geldi. Kalabalık grup, iftar saatinden 45 dakika önce hazırlıklara başlayarak, Tünel'in önünden Galatasaray Meydanı yönüne doğru yere gazete serdi. Gazetelerin üzerine yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri yerleştiren grup, yere oturarak iftar saatinin gelmesini bekledi. İstiklal Caddesi üzerine kurulan "Yeryüzü Sofrası"na caddeden geçen vatandaşlar ve turistler de ilgi gösterdi.

"TÜRKİYE'DE BİR RENK"
İftar öncesi açıklama yapan ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, “Yeryüzü sofrası 2011'den beri Türkiye'de bir renktir. Ama şu anda halka mal olmuş durumda. Vatandaşlar kendiliğinden toplanıyorlar, çağrılar yapıyorlar ve bizi buraya çağırıyorlar. Biz de geliyoruz. İstanbul'un değişik yerlerinde çağrılar olduğunda iştirak edeceğiz. Ramazan boyunca devam edecek. Nerede olursa oraya gideceğiz" dedi.
İftar saatinin gelmesinin ardından, kalabalık Yeryüzü Sofrası'nda oruçlarını açtı.
Yanlarında getirdikleri yiyecek ve içeceklerini birbirlerine ikram eden grup, çöplerini de kendileri topladı.

Yorum Ekle