USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Avrupalı özel jetle uçarken, biz promosyon bekliyoruz!

17-10-2022

 Uzun ve denizaşırı yolculuk­larda uçaklar en çok tercih edilen hava aracı olarak liderliğini sürdürmektedir. Dünya seyahat endüstrisinde uzun yolculuklar yüzde 90 oranında ticari uçaklar veya bussines jetlerle yapıl­maktadır. Ulaşım için nasıl bir tercihte bulunulacağını tabi ki yol­cunun ekonomik durumu belirliyor.

Dünya üzerinde sayıları 20 bini aşan ve binlerce kişi tarafın­dan kullanılmakta olan özel jetler Türkiye’de ne yazık ki çok yay­gın olarak kullanılan araçlar değildir.

Ülkemizde sayıları ancak yüzü geçebilen jet uçaklarını önce­likle sahipleri ve sayısı üç beş bini geçmeyen iş adamları ve de onların misafirleri kullanabilmektedir.

Son dönemde ekonomik sıkıntıdan olsa gerek el değiştiren bu uçakların sayıları da giderek azalmaktadır. Eskiden özel uçak alınca bunu alayla valayla duyuran iş adamları bu işi şimdi giz­lice yapıyor. Sebep, yolcu uçağına binmeleri de artık çok zor olan halkın ve bürokrasidekilerin tepkisini çekmemek için olsa gerek.

Jet satın almadaki daralmayı bir kenara bırakalım ve halkın durumuna bakalım. Türk halkının ezici çoğunluğunun alım gücü bussines jet veya iş jeti kiralamak için yeterli bir düzeyde değildir. Avrupa ve Amerika’da iş jetiyle seyahat yaygın bir yön­tem olarak turizm için çok önemli bir alternatif ulaşım modeli­dir. Avrupa ülkelerinde özel havacılığın ekonomiye katkısı yılda 90 milyar dolara yakındır.

Değişik ülkelerden binlerce turist yakın mesafedeki ülkelere özel uçakla giderek zamandan ve konfordan kazanmaktadır.

Covid-19 nedeniyle getirilen değişik kısıtlamalar, seyahat ta­lebini düşürse de bu kayıplar seyahat güvenliği ve bazı sıkıntılar nedeniyle birçok turistin tekrar jetlere yönelmesiyle giderek azalmıştır.

Avrupalı bir turist Akdeniz ülkelerine en az 5 bin euro verip jet uçağı kiralayarak gidip gelebiliyorken Türkiye’de böyle bir se­yahati yapabilecek insan sayısı azdır.

Bırakınız jeti, normal ticari uçaklarda da durum ne yazık ki çok farklı değildir.

Şairin deyimiyle bu bir yaman çelişkidir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın son yaptığı düzenlemeyle iç hatlarda tek yön en ekono­mik uçuş için bilet fiyatı bin 150 TL olarak belirlendiği için bu fiyattan daha ucuz bilet bul­mak gerçekten zor. THY’den örnek vermek gerekirse, 15 Eylül’de 11 Ekim için, neredeyse bir ay öncesinden Trabzon için tek yön bileti bin 075 TL’ye alabildim. Gecenin bir yarısında uçarım der­seniz ancak 800 - 900 TL aralığında bilet alabilirsiniz ama o sa­atte havalimanına, inince de evinize nasıl ve kaça gidebilirsiniz hiç bilemem.

“Okullar kapandı ve tatilciler evine döndü yolcu sayısı azalmış ve de bilet fiyatları ucuzlamıştır” düşüncemde yanılmışım. Fiyat­lar düşmediği gibi bindiğim uçakta yüzde 80 doluluk vardı. Siz, siz olun ve artık kış geldi, bilet fiyatları ucuzlar diye beklemeliyiz. Şimdi yapabilecek ilk şey havayolu şirketlerinin kış dönemin­deki promosyonlarını takip ederek çok daha ucuz bilet almak için çaba göstermektir.

Tabi seyahat zamanı size uymazsa, siz mecburen zamana uyarak 300 TL gibi çok düşük fiyata bilet alabilirsiniz.

Örneğin sınırlı sayıda koltuk için geçerli olan indirimden ya­rarlanan yolcular, 4-5 Ekim 2022 tarihleri arası satın aldıkları bi­letlerle 6 Şubat 2023 – 09 Nisan 2023 tarihleri arasında her şey dahil tek yön 299.99 TL’den uçacaklar.

Tabii bir de bazı ülkelere yönelik olarak düzenlenen indirim kampanyalarında da 109 USD’den başlayıp 299 USD’ye kadar yükselen fiyatlarla indirimli bilet alabilirsiniz. Hiç gitmeye niyeti­nizin olmadığı (zamanda) bir ülkeye gitmek size anlamsız gel­miyorsa ne ala.

THY’nin Orta ve Kuzey Avrupa için düzenlediği ve sınırlı sa­yıda koltuk için geçerli kampanyasından yararlanmak isteyenler 05 - 15 Ekim 2022 tarihleri arasında satın aldıkları bi­letlerle 01 Kasım – 15 Mart 2023 tarihleri arasında Berlin, Düs­seldorf, Köln, Frankfurt, Bremen, Hamburg, Hannover, Leipzig, Münih, Nürnberg, Stuttgart’a 149 USD; Basel, Viyana, Salzburg, Zürih’e 169 USD; Cenevre’ye 199 USD; Londra’ya 209 USD; Ams­terdam, Lüksemburg ve Brüksel’e 246 USD; Stockholm ve Oslo’ya 249 USD; Helsinki’ye 269 USD; Kopenhag, Birmingham, Edinburgh’a 279 USD; Dublin’e 289 USD; Göteborg ve Billund’e 299 USD ve Manchester’a 259 USD’den başlayan fiyatlarla uça­bilecek.

Doğu Avrupa ülkeleri için düzenlenen ve yine sınırlı sayıda koltuk için geçerli olan kampanyadan yararlanmak isteyen­ler 10 - 20 Ekim 2022 tarihleri arasında satın alacakları bilet­lerle 1 Kasım 2022 – 31 Mart 2023 tarihleri arasında Köstence’ye 109 USD; Bükreş ve Varna’ya 119 USD; Sofya ve Cluj’a 129 USD; Prag, Tiflis ve Batum’a 139 USD; Budapeşte’ye 149 USD; Kişi­nev’e 159 USD; Gence ve Nahcivan’a 169 USD; Varşova, Riga ve Vilnius’a 179 USD; Bakü ve Tallinn’e 199 USD’dan başlayan fiyat­larla uçabilecekler.

Demek ki, üşenmeden dikkatlice bu tip promosyon ve indi­rimleri takip edenlerin sınırlı sayıda ucuz bilet alması mümkün.

Tabi bunu bir piyangoya benzetebiliriz. Kime çıkar belli olmaz, işte çelişki budur.

Uçabilene iyi uçuşlar

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?