Unutanın sınavı yanar

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, “Adaylar, sınav salonuna yasak olan saat, kolye, takı gibi metal araç gereçlerini getirmesinler. Geçen yıl bin 500 civarında adayın, sırf bu yüzden sınavları iptal edildi” dedi.

Unutanın sınavı yanar
- A +

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Pazar günü başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek adaylara, sınav salonunda yasak olan  saat, kolye, takı gibi metal araç gereçlerini getirmemeleri uyarısında bulundu.  Demir, “Geçen yıl bin 500 civarında adayın, sırf bu tür araç gereçlerle sınava girdiği için tutanaklarla veya kamera kayıtlarından yola çıkılarak sınavları  iptal edildi. Burada, sınav kurallarını ihlal muamelesi yapıyoruz” dedi. Bir olumsuzluk beklemediklerine işaret eden Ömer Demir, “Araçlarımız  normalde bir kırmızı ışık süresinden uzun bir yerde durduğu zaman hemen buradan  uyarıyoruz. Soru araçlarını online takip edecek şekilde hazır durumdayız.  Herhangi bir güvenlik açığı da beklemiyoruz” şeklinde konuştu.

Soruların kolaylığı ya da zorluğunun göreceli değerlendirildiğine  işaret eden Ömer Demir, üniversiteye girmeyi belirleyen yegane faktörün soruların  niteliği ile sınırlı olmadığını, kontenjanların da etkin rol oynadığını ifade  etti. Zor sorunun herkes için zor, kolay bir sorunun ise herkes için kolay  olduğu belirten Demir, “Göreli olarak sınava giren diğer adayların durumu onların  başarısını belirleyecek. Onun için bildiklerini en iyi şekilde yapmak dışında  başka bir şeye kafa yormamalarını tavsiye ederim” değerlendirmesinde bulundu.

LYS’de bu yıl uygulamada bir ilk olacağını ifade eden Başkan Ömer  Demir, LYS sonrası adayların şifreleriyle aday işlemleri sistemi üzerinden kendi cevap kağıtlarını ve soruların tamamını görebileceklerini, kamuoyuyla ise önceki  sınavlarda olduğu gibi resmi internet sitesi üzerinden soruların yüzde 20’sinin paylaşılacağını söyledi.

Ömer Demir, “Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak gibi bir iddiamız yok. Önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. Süreyi öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde açıklamaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu. Adaylara, sınav kurallarını iyi okumalarını öneren Başkan Demir,  sınava nüfus cüzdanlarıyla ya da süresi geçmemiş pasaportlarıyla gelmelerini  istedi. Demir, adaylara bir gün önce tüm evraklarının hazır olduğundan emin  olmalarını tavsiye etti.

Bu yıl salon girişlerine yasak olan takı ve gereçlerin isim ve resimlerinin bulunduğu uyarı ilanlarının konulacağını belirten Ömer Demir, bu uyarıların güvenlik görevlilerinin de işini kolaylaştıracağını vurguladı.

Yorum Ekle