Ünlü lider evinde ölü bulundu

İngiltere'de Liberal Demokratların eski lideri Charles Kennedy'nin İskoçya'da, Fort William'daki evinde ansızın öldüğü açıklandı. Kennedy 55 yaşındaydı.

Ünlü lider evinde ölü bulundu
- A +

 

1999-2006 yılları arasında Liberal Demokratlara liderlik yapan ve Irak işgaline karşı çıkan tutumuyla dikkat çeken Kennedy, geçen ayki genel seçimde Ross, Skye ve Lochaber bölgesindeki milletvekilliği yarışını kaybetmişti.

Charles Kennedy'nin ani ölüm nedeni henüz açıklanmadıysa da, kuşku verici bir sebep bulunmadığı düşünülüyor. Kennedy'nin ailesi ölümün büyük bir şok yarattığını belirtti.

Kennedy'nin siyasi hayatı Sosyal Demokrat Parti'de başları ve 1983 seçiminde, 23 yaşındayken Ross, Cromarty ve Skye bölgesi milletvekilliğini kazandı. Sosyal Demokratlar, 1988'de Liberal Parti ile birleşmişti.

Charles Kennedy, 1999'da Liberal Demokratların başına geçti. 2005 yılı seçiminde 62 milletvekilliği elde ederek partisine 1920'lerden bu yanaki en büyük seçim başarısını kazandıran Kennedy, siyasi çevreler ve yorumcularca çok
yetenekli bir politikacı ve renkli, neşeli bir şahsiyet olarak değerlendiriliyor.

Charles Kennedy 2006 Ocak'ında alkol bağımlılığı yüzünden tedavi gördüğünü açıklayarak parti liderliğini bırakmıştı.

Geçen ay Liberal Demokratların son seçim hezimeti ardından liderlikten istifa eden Nick Clegg, "Charles Kennedy tanıdığım en nazik ve tutarlı siyasetçilerden biriydi. Ve İngiltere'nin Irak işgaline girişmesine karşı çıkmış son derece yürekli bir insandı." dedi.

Liberal Demokratların eski liderlerinden Paddy Ashdown da, Charles Kennedy'nin siyaset hayatına nüktedanlık, cana yakınlık, muhakeme, ilkelilik ve dürüstlük öğelerini kazandırdırdığını söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler