"Uluslararası hukuk iflas etti"

Kayseri Barosu 'Dünya Hukuk Günü' nedeniyle yayınladığı bildiride Birleşmiş Milletler ve NATO'nun misyonunu tamamladığına dikkat çekerek, uluslararası hukukun iflas ettiğini açıkladı.

"Uluslararası hukuk iflas etti"
- A +

 

Hukuk Yolu İle Dünya Sulhu' konulu konferansların üçüncüsünün 10 Temmuz 1967 yılında Cenevre'de yapılması nedeniyle, her yıl 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü olarak kutlandığına dikkat çeken Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, yayınladığı yazılı açıklamada, ''Adında yer aldığı şekliyl ; hukuk yolu ile dünya barışını sağlamak olarak kutlanılan 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü'nde, bugün özellikle Ortadoğu ve gelişmemiş ülkelerin bulunduğu coğrafyalara bakıldığında; neredeyse çatışma, karışıklık, savaşlarla kan ve gözyaşının akmadığı bir bölgenin kalmadığı günler yaşanmaktadır. Uluslararası hukukun iflas ettiği bir dönemde, hukukun neredeyse hiçbir anlam taşımadığı ortadayken, böyle bir günün varlığı sadece kağıt üstünde bir anlam ifade etmektedir." ifadesine yer verdi.

ORTADOĞUDA ve İSLAM ÜLKELERİNDE BARIŞI SAĞLAYACAK HUKUK NEREDE

Konaç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Özellikle Ortadoğu ve ülkemizin içinde yer aldığı coğrafya göz önüne alındığında; ülkelerin yok olduğu, bölündüğü, binlerce masum insanın kanının aktığı ,sınırların her gün değiştiği ve yeni ülkelerin temellerinin atıldığı günleri yaşıyoruz. Yıllar önce konuşulmuş, planlanmış ancak uygulanmasının mümkün olamayacağı düşünülen bir çok emperyalist plan, bugün yürürlükte olmakla birlikte, artık sonuçlarını vermeye başlamıştır. Hukuk yoluyla barış yerine, hukuk eliyle savaşlar yönetilmekte ve işgal projeleri devreye sokulmaktadır. Tüm dünya Müslümanlarının en önemli günleri olan Ramazan ayında, doğruluğunu bile araştıramadığımız Doğu Türkistan acısı ile karşı karşıyayız. İnsanların inançlarını bile yaşayamadığı bir ortamda, Çin'in ekonomik cüssesinin karşısında hukukun, insan haklarının ayaklar altında olduğu bir dünyada yaşıyoruz. BM ve NATO gibi aslında misyonunu tamamlamış, inandırıcılığını kaybetmiş dünya barışına dair kurulmuş organizasyonların bile işgal ve haksızlıkların yanında yer aldığı bir süreçte, hukuk yoluyla barışın tesisi kuru bir masal ve aldatmacadır. Kağıt üstünde bir gün olarak adı konulmuş ama uygulamada hiçbir geçerliliği olmayan Dünya Hukuk Günü ,umarız gelecekte içi doldurulan ve barış için, hukukun temel kavram olarak yeryüzüne hakim olduğu günler getirir.''

Yorum Ekle

İlgili Haberler