Ülkü ocaklarından Çinli-Koreli açıklaması

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, dün Sultanahmet'te düzenlenen protestoda ne Koreli ne de başka bir turist kafilesinin saldırıya uğradığını, böyle bir olayın asla yaşanmadığını belirtti.

Ülkü ocaklarından Çinli-Koreli açıklaması
- A +

 

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara dikkati çekmek üzere dün Beyazıt Meydanı'ndan Ayasofya Meydanı'na kadar yapılan yürüyüşte çıkan olayların turist kafilesiyle ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

Yürüyüşün sona erdiği Ayasofya'da yapılan konuşmalar sırasında sivil polislerle bir grup arasında tartışma yaşandığını anlatan Yıldırım, "Emniyet güçleriyle, bir grup arasında yaşanan bu olay, bazı televizyon ve gazeteler başta olmak üzere sosyal medyada 'Ülkücüler Çinli zannettikleri Korelilere saldırdı' şeklinde yansıtılmıştır. İddia edildiği gibi kesinlikle Koreli turist kafilesine herhangi bir saldırı olmamıştır. Ne Koreli ne de başka bir turist kafilesi saldırıya uğramıştır. İddia edildiği gibi böyle çirkin bir olay asla yaşanmamıştır. Kendi yayınladıkları haberlerde de görülmektedir ki herhangi bir turist kafilesine saldırı yoktur. Orada yaşanan hadisenin emniyet güçleriyle olduğu apaçık ortadadır. Eğer böyle bir saldırı olmuşsa, saldırı anının kameralara ya da fotoğraflara yansımış olması gerekmez miydi? Saldırıya uğradığı iddia edilen Koreli turist ya da turistlerde darp izlerinin olması gerekmez miydi? Yahut saldırıya uğradığı iddia edilen kişiler polis ekipleri tarafından koruma altına alındığı gösteren video ya da fotoğrafı olması gerekmez miydi? Saldırıya uğradığı iddia edilen bayan kamera görüntülerinde sadece gülerek 'ben Koreliyim' demiştir. Siz hiç saldırıya uğrayan kişinin güldüğüne şahit oldunuz mu? Hele hele böyle saldırıya uğradığı iddia edilen turist ise ağlamaması, panik yapmaması size normal geliyor mu? Polislerin onları koruma çemberine alarak refakat ediyor olmaları lazım değil mi?" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, yapılanın bir "algı operasyonu" olduğunu ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Emniyetten tarafımıza yapılan ilk açıklama, bir polis memurunun gereksiz sert tutumu yüzünden polis ve grup arasında böyle bir tartışmanın yaşandığıdır. Bu polis memuru hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı da yine emniyet tarafından kurumumuza bildirilmiştir. Aziz Türk milletinin göz bebeği olan Ülkü Ocakları'na bu iftirayı atanların gayelerini ve kimlikleri, hepimiz çok iyi biliyoruz. Bizlere bu iftiranın atılmasının en büyük nedenlerinden birisi de 'Komünist Çin' idaresinin Doğu Türkistan'da katliam yaptığını, devlet terörü uyguladığını söylememizden rahatsız olan komünist Çin sevdalısı, kişi ve gruplardır. Bu iftiranın atılmasının bir diğer sebebi de yaşanan son siyasi gelişmelerde MHP'yi arzu ettikleri şekilde yönlendiremediği için siyasi kin besleyen şer odaklardır. Yukarıda da ayrıntılı bir şekilde izah ettiğimiz gibi iddia edilen saldırı kesinlikle olmamıştır. Haberi yapan basın kuruluşlarına çağrımız, yukarıda sorduğumuz sorulara açık yüreklilikle cevap vermeleri, iddia edilen saldırıya ilişkin görüntüleri yayınlamalarıdır. Aksi halde iftiracı, taraflı ve ahlaksız olacaklardır. Değerli kamuoyunun bilmesini isteriz ki; hangi milletten ve dinden olursa olsun her kişinin mal ve can güvenliği Ülkücülerin namusuna emanettir. İster Çinli olsun, ister farklı bir milletin mensubu bir turiste yapılmış olsun herhangi bir saldırı asla kabul edilemez. Elbette bazıları ister ön yargıyla isterse siyasi kinle ülkücüleri kafalarındaki şablona oturtmak isteseler de bizleri öyle göstermek için ellerinden gelen gayreti sergileseler de ülkücüler asla onların arzu ettikleri yapıya bürünmeyecektir. Ülkücüler, Türk-İslam ahlakından bir an olsun ayrılmayacak, küçük hesaplar peşinde koşarak, iftira ve yalanla menfaat elde etmek isteyenlerin tuzağına düşmeyecektir."

KORELİ TURİSTLER ŞİKAYETÇİ OLDU

İstanbul Emniyeti Sultanahmet'te Koreli turist kafilesinde bulunanlara saldıran kişilerin yakalanması için başlattı. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin kimlik bilgilerinin belirlenmesine yönelik çalışma sürerken 2 Koreli turistin de polis merkezinde ifade verip şikayetçi olduğu, söz konusu olayla ilgili soruşturmanın "Mala zarar verme" ve "hakaret" suçlarının işlendiği iddiasıyla sürdüğü öğrenildi.

SALDIRI GRUBU ÇİNLİ ZANNEDEN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILDI

Ülkü Ocakları tarafından dün yapılan yürüyüş sonrasında bazı kişiler, Sultanahmet'te Koreli turist kafilesine sözlü ve fiile saldırıda bulunmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin Koreli turist kafilesini Çinli grup zannederek saldırdıkları belirtilmişti.

1 KADIN 2 KORELİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre olay sonrası 1'i kadın 2 Koreli turist ifadelerine başvurulmak üzere Sirkeci Polis Merkezi Amirliği'ne götürüldü. Polis merkezinde tercüman eşliğinde ifadeleri alınan turistlerin şikayetçi oldukları, bu şikayet sonrası soruşturmanın "mala zarar verme" ve "hakaret" suçlarının işlendiği iddiasıyla sürdüğü öğrenildi.

GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENİYOR

Polis yetkilileri, Kore'li turistlere yapılan saldırıyla ilgili çevrede bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldığını, henüz kimlikleri tespit edilemeyen saldırganları yakalamak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler