Ukrayna topraklarına yabancı askerler girebilecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesine yabancı devletlerin ordularını sokabilmesine izin veren yasayı parlamentoya sundu.

Ukrayna topraklarına yabancı askerler girebilecek
- A +

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, yasalaşması halinde 2022'de "çok uluslu tatbikatların bir parçası olarak" yabancı silahlı kuvvetlerin ülkeye girmesine izin verecek bir yasa tasarısını ülke parlamentosu Verhovna Rada'ya sundu.

Ukrayna yasalarına göre, ülke yasalarında belirtilmeyen her türlü askeri oluşum yasaklandı. Ukrayna'da yabancı askeri üslere izin verilmiyor. Bu nedenle, yabancı birlikler ancak özel yasa çıkarıldıktan sonra ülkeye girebiliyor ve bu süreç her seferinde tekrarlanıyor.

Ukrayna, çoğu NATO üyesi olan yabancı ülkeyle düzenli olarak askeri tatbikatlara ev sahipliği yapıyor. 2021'de ülkenin silahlı kuvvetleri ABD, Romanya, Polonya ve İngiltere askerleriyle askeri tatbikatlar düzenledi. Ayrıca ABD Ukrayna'ya para ve silah temin ediyor.

LUGANSK TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin Temas Grubu'ndaki temsilcisi Rodion Miroşnik, Zelenskiy'nin adımının Minsk-2 kararlarını ihlal ettiğini belirtti.

Yetkili, "Minsk-2'nin tüm yabancı birliklerin konuşlandırılmasını değil geri çekilmesini şart koştuğunu belirtmekte fayda var! Bu, Ukrayna topraklarında tatbikatlar ya da geçit törenleri için bile hiçbir yabancı asker ve paralı asker olamayacağı anlamına geliyor" açıklamasında bulundu.

'Minsk-2 Önlem Paketi'nin 10. maddesinin "AGİT'in gözetimi altında tüm yabancı silahlı birliklerin, askeri teçhizatın ve paralı askerlerin Ukrayna'dan çekilmesini" öngörmekteydi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'daki Şubat 2014 hükümet darbesinden sonra Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'ta kitlesel protestolar başlamış merkezi hükümetin kurumları basılmıştı. Kiev'in bölgeye askeri operasyon başlatmasıyla da bölgedeki Lugansk ve Donetsk 12 Mayıs 2014'te egemenliğini ilan etmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler