"Türkiye'deki seçimler özgür ve adildi"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, Türkiye'de dünkü genel seçimlerin özgür ve adil bir ortamda gerçekleştirildiğini belirtti.

"Türkiye'deki seçimler özgür ve adildi"
- A +

 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'de dünkü genel seçimlerin özgür ve adil bir ortamda gerçekleştirildiğini belirtti.

Schulz, yazılı açıklamasında, "Türkiye'deki seçimler sağlıklı bir demokratik egzersizdi: Katılım fevkalade ve seçimler serbest ve adildi. Bu seçim Türk demokrasisinin çoğulculuğu ve canlılığının delili olarak duruyor" ifadesini kullandı.

Martin Schulz, seçim sonuçlarının "kutuplaşmadan diyaloğa geçiş, denge ve fren sisteminin güçlendirilmesi ve soğuyan ekonomiden fevri dış politikaya kadar Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu meydan okumalarla yüzleşme fırsatını sunduğunu" ifade etti.

Schulz HDP'nin ilk kez parti olarak TBMM'ye girmesinin "siyasi tabloyu zenginleştirdiğini ve mutlaka değerlendirilmesi gereken çözüm sürecinin yeniden canlandırılması fırsatını sunduğunu" dile getirdi.

Türkiye'nin AB için anahtar bir ortak ve aday ülke olduğunu vurgulayan Schulz, "Türkiye ve AB tüm meselelerde tamamen aynı fikirde olmayabilir fakat farklılıklarımızın bizi şaşırtmasına izin vermemeliyiz. Katılım sürecinde ilerlemek ya da Güney komşularımızın stabilizasyonuna yardım etmek olsun ilerlemek için samimi ve müşterek taahhüt ihtiyacımız var" dedi.

Schulz, Suriye ve Irak'tan milyonlarca sığınmacıyı ağırlayan Türkiye'nin uluslararası arenadaki büyük katkılarını vurgulamaktan kaçınmadığını fakat "yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünde endişe verici durum" gibi aksaklıkların altını çizmek konusunda net bir duruş sergilediğini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler