Türkiye sınırında iki bayrak...

IŞİD denetimindeki Tel Abyad Sınır Kapısı YPG ve Burkan El Fırat güçlerinin denetimine geçti. YPG'liler, Telabyad'ın hemen yanı başındaki bir köyün hakim noktasına ise kendi bayraklarını dikti. Sınırda 50 metre ileriye ise ÖSO bayrağı asıldığı görüldü.

Türkiye sınırında iki bayrak...
- A +

 

Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Tel  Abyad bölgesinin doğusunda ellerinde silah olan Kürt gruplar da görülüyor.
ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının ardından  bölgeye ulaşan Kürt gruplar, uzun namlulu silah ve roketatarlarla sessizliğin  hakim olduğu Tel Abyad bölgesinin yaklaşık 500 metre sınırına tek sıra halinde  geldi. Çatışma seslerinin azaldığı bölgede grupların rahat tavırlarla hareket  ettiği gözlendi. 
 
Öte yandan söz konusu grubun yaklaşık 50 metre ilerisinde farklı bir  noktaya ise Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) bayrak açtığı görüldü. 

20 BİN SURİYELİ, AKÇAKALE'DEN TÜRKİYE'YE GEÇTİ

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesine düzenlediği hava bombardımanı ve bazı Kürt grupların baskısından kaçan bir grup Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi. Bölgede 40 dereceye ulaşan sıcaktan etkilendikleri gözlenen çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılar, sınırdan geçtikten sonra kayıt merkezine alınıyor. Burada üstleri aranan ve beraberlerinde getirdikleri eşyası x-ray cihazında kontrol edilen Suriyeliler, daha sonra sağlık taramasından geçiriliyor, özellikle çocuklara aşı yapılıyor. Fenalaşan sığınmacılara 112 Acil Servis ekipleri müdahalede bulunuyor. Bebekleriyle ülkelerindeki karışıklıktan kaçan Suriyeliler, bölgenin tek güvenli limanı gördükleri Türkiye'ye teşekkür ediyor. Mehmetçik, sığınmacılara geçişte yardımcı oluyor, Türk Kızılayı, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekipleri de su, bisküvi ve çorba ikramında bulunuyor. Torbalara koydukları birkaç parça eşyayla sınırdan geçen Suriyeliler, akrabalarının yanına, kalacak yeri olmayanlar ise AFAD'ın kamplarına yönlendiriliyor. Sınırdaki yoğunluğu uluslararası medya da takip ediyor. Son 15 günde yaklaşık 20 bin Suriyeli, Akçakale ilçesinden Türkiye'ye geçti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler