sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Türk Metal Sendikası’ndan mesaj var

Oyak Renault ve Tofaş başta olmak üzere otomotiv sektöründeki fabrikalarda toplu sözleşme huzursuzluğu sürüyor.

Türk Metal Sendikası’ndan mesaj var
- A +

 

Türk Metal Sendikası’nın Bursa’daki Bosch fabrikasında nisan ayında imzaladığı toplu sözleşme koşullarının, geçtiğimiz yılsonunda Tofaş ve Renault’da imzalanan sözleşme koşullarından daha iyi olmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Tofaş, Renault ve birçok fabrikanın işçileri, Türk Metal’in kendilerine destek vermediğini ve sendikadan istifa edeceklerini söyleyerek çeşitli eylemlerde bulunmaya devam ediyor.

 

Son günlerde yaşanan gerginlikle ilgili olarak Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mesut Gezer, bugün Anatolia Hotel’de yaptığı basın açıklamasında, Bursa’nın sanayi şehri ve Türk Metal’in kalesi olduğunu, sendika olarak  50 bine yakın üyelerinin bulunduğunu ve bu üyelerin hayatlarını idame ettirecek toplu sözleşmelerinin olduğunu söyledi. Emek örgütü olduklarına dikkat çeken Gezer, işçilerin alın teriyle tezgahı başında kazandığı haklarını her yerde savunduklarına vurgu yaptı.

Bosch sözleşmesinde taslağı açıkladıklarında bir sorunla karşılaşmadıklarını dile getiren Mesut Gezer, ‘’Başta bir tepki yoktu, çünkü 38 aylık bir mağduriyet vardı. 13 Nisanda imzayı attıktan 3 gün sonra tepkiler başladı. Renault’daki patlamanın sebebi sadece para değil, sebep az adamla çok iş. Bunda da yöneticilerin hatası büyüktür’’ dedi. Şuan Renault’da 2600,  Coşkunöz’de 780, Mako’da 660, Tofaş’ta 780 civarında istifaların olduğunu söyleyen Gezer, ‘’Sanal alemde bir grup var, işçiler o grup ne derse onu yapıyor’’ dedi. Seçim öncesi böyle bir hareketin olmasının normal olmadığını söyleyen Gezer, Bunun altında farklı etkenlerin olduğuna ve bu eylemlerin Gezi olaylarının farklı bir versiyonu olduğuna vurgu yaptı.

‘’HATAMIZI ANLADIK, DERSİMİZİ ALDIK’’

Kimsenin işten çıkmasını istemediklerini sözlerine ekleyen Mesut Gezer, birlik beraberlik içinde olmak istediklerini söylerken, ‘’Biz hatamızı anladık, dersimizi aldık, durumu gördük. Bu durumu telafi etmek için önümüzde 2 sene var, bu süreyi en iyi şekilde değerlendireceğiz. Kimsenin iş yerlerine, sendikasına, arkadaşlarına zarar gelmeden bu süreci atlatalım’’ diye konuştu.

 

 

 

 

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler