Turizmciler saldırıdan rahatsız

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya bölgesine yıllarca yoğun ilgi gösteren Japon ve Avrupalı turistlerin ülkemiz çevresinde gelişen olaylardan etkilenerek azaldığını, yerini ise Çinli turistlerle doldurmaya çalıştıklarını söyledi

Turizmciler saldırıdan rahatsız
- A +

 

Yakup Dinler, "Sultanahmet'te Güney Koreli turist grubuna Çinli diye saldırılması kabul edilebilir bir şey değildir. Milliyetleri ne olursa olsun bize emanet edilmiş, ülkemize katkıda bulunan turistlere saldıran grubu şiddetle kınıyoruz" dedi.

KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Dinler, birkaç gün önce Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık'ın Türkiye'nin bu yıl turizmde yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü 5 milyar dolar zararı olacağını tahmin ettiklerini açıkladığını hatırlattı. Sahil şeridinde özellikle Antalya bölgesinin kan ağladığını ifade eden Dinler, "Zira Rusya'nın yaşadığı derin ekonomik kriz, bir numaralı pazarı olan Antalya'yı derinden etkiledi. Bölgede bazı oteller hiç açılmadı, bazıları Haziran sonu kapandı, çoğu otel ise ciddi doluluk problemi yaşamaktadır. Doluluk problemi olmayan oteller ise karlılık problemi ile karşı karşıyadır. Acenta iflasları ise özellikle geçen yıldan beri peş peşe gelmektedir" dedi.

Kapadokya bölgesindeki turizmcilerin de zorlu günler geçirmekte olduğunu belirten Dinler, Çinli turistleri bölgeye çekmek için büyük çabalar harcadıklarını söyledi. Son günlerde özellikle sosyal medya üzerinden, soydaşlarımızın yaşadığı Doğu Türkistan ile ilgili iç parçalayıcı birçok görsel dolaştığını anlatan Dinler şöyle konuştu:

"İlk anda tepkimiz elbette bu zalim hareketlere karşı olması gerektiği gibidir. İçimizde fırtınalar kopmaktadır. Fakat bilinmelidir ki bu görseller eski görsellerdir. Yani Doğu Türkistan'da yeni gelişen bir durum yoktur. Uygur Türkleri, Komünist Parti tarafından yönetilen Çin Halk Cumhuriyeti'nde her azınlık gibi baskı altındadır. Elbette soydaşlarımızın bu yaşadığı sıkıntıyı görmezden gelemeyiz ve bu tepkimizi sonuna kadar demokratik yollardan protesto etmeliyiz. Devletimiz de diplomatik yollardan mutlaka bu konu üzerine eğilmelidir. Kapadokya yıllarca Avrupalı ve Japon turist ile anılan bir bölge olmuştur. Hepimizin de bildiği gibi son dönemlerde bu iki pazar da bölgemizde çeşitli sebepler ve bölgemizde yaşanan İŞİD terörü yüzünden ciddi kan kaybetmiştir. Bu pazarların yerine yeni pazarlar oluşmuş ve Çin Halk Cumhuriyeti de bu pazarların başında gelmektedir. Sultanahmet'te bir grubun Güney Koreli bir turist grubuna Çinli turistler diye saldırması kabul edilebilir bir şey değildir. Milliyetleri ne olursa olsun bize emanet edilmiş, ülkemize katkıda bulunan turistlere saldıran grubu şiddetle kınıyoruz. Turizmciler olarak binlerce kilometre katedip Shanghai'da, Hong Kong'da ve Çin'in farklı şehirlerinde tanıtım ataklarını bir avuç cahilin bunu yok etmesi için yapmadık. Burada Kapadokya turizmcileri adına saldırıya uğrayan Güney Koreli turist kafilesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve onlardan yaşanan olaylardan ötürü özür diliyoruz. Ülke imajımıza zarar veren bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz."

Yorum Ekle

İlgili Haberler