Tahşiyeciler kumpas soruşturmasında flaş gelişme

''Tahşiyeciler'' grubuna yönelik kumpas soruşturması kapsamında, hakkında gözaltı kararı alınan 20 polisten 18'i yakalandı.

Tahşiyeciler kumpas soruşturmasında flaş gelişme
- A +

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''Tahşiyeciler'' grubuna yönelik kumpas soruşturmasının ikinci dalgasında, ''suç ve delil uydurdukları'', ''şüphelilere  kumpas kurdukları'' iddiasıyla haklarındagözaltı kararı alınan 20 polisin yakalanması için polis ekipleri sabah saatlerinde operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 15 ilde yapılan operasyonlarda 11 polisin gözaltına alınmasının ardından, 7 polis daha yakalandı.

Soruşturmanın geçmişi

Tahşiye Yayınevi'nin sahibi Mehmet Nuri Turan'ın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca başlatılan soruşturma kapsamında, 2014'ün Aralık ayında operasyon düzenlenmişti.  

Bu kapsamda, 2009 yılında ''Tahşiyeciler'' grubuna yönelik düzenlenen operasyonda, ''suç ve delil uydurdukları'', "şüphelilere  kumpas kurdukları" iddia edilen 31 kişi hakkındagözaltı kararı verilmişti.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, gazeteci Nuh Gönültaş, "Sungurlar" dizisinin yapımcısı Salih Asan, "Sungurlar" dizisinin yönetmeni Engin Koç, "Tek Türkiye" dizisinin senaristi Ali Kara, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder'in de arasında bulunduğu 31 kişi yakalanmış, şüphelilerden Karaca'nın da aralarında yer aldığı 4 kişi tutuklanmıştı.  

Soruşturma kapsamında, Fetullah Gülen hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Daha sonra, bu soruşturma kapsamında, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişi daha tutuklanmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler