"Suriyeliler konusunda Türkiye yalnız bırakıldı"

BİRLEŞMİŞ Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonia Guterres, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti.

"Suriyeliler konusunda Türkiye yalnız bırakıldı"
- A +

 

Gaziantep'teki Suriyelilere ilişkin bilgi veren Başkan Şahin, sığınmacılar konusunda Türkiye'nin yalnız bırakıldığını söyledi.

Suriyeli sığınmacıların durumunu yerinde görmek için Gaziantep ve Şanlıurfa'da incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonia Guterres, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i de ziyaret etti. Suriyeli'lerin en yoğun yaşadığı kentlerden biri olan Gaziantep'e gelen Antonia Guterres, Şahin'den kentteki durum hakkında bilgi aldı. Ziyarette konuşan Fatma Şahin, uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye'yi Suriyeli sığınmacılar konusunda yalnız bıraktığını belirterek bu konuda çözüm istediklerini söyledi. Dünya ülkelerinden elle tutulur bir projenin gelmediğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Biz her hafta 4 heyeti kentimizde ağırlıyoruz ve onlara bölgemizde yaşananları, şehrimizde yaşananları, Suriyeli kadınların, çocukların, yaşlıların bütün dezavantajlı grupların neler yaşadığını anlatmaya çalışıyoruz. Her giden heyet de Türkiye'nin bu işi ne kadar başarılı bir şekilde yaptığını görüyor ve teşekkür ediyor. Ortak proje üretim noktasında şu ana kadar elle tutulur, dokunur hiçbir şey gelmedi. Bizlerin yerel ve hükümetimizin imkanlarıyla, halkımızın verdiği güçle 5 yıldan beri büyük bir gayret gösteriyoruz. Bu sorununu yalnızca Türkiye'nin sorunu değil, bütün insan vicdanının sorunudur. Bu konuda özellik sizin gibi liderlerin çok daha güçlü çözüm odaklı süreci yönetmesi gerekiyor. Artık hakikaten halkımız da Suriyeli mülteciler de biz yöneticiler de anlatmaktan yorulduk, çözüm istiyoruz."

GUTERRES: ULUSLARARASI YARDIM ÇOK AZ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonia Guterres de Türkiye'de Suriyeli'lere yönelik izlenen politikayı hayranlıkla karşıladığını kaydederek şunları söyledi:

"Her koşulda, her konumda en derin takdirlerimi sunuyorum Türkiye'ye. Suriyelilere yönelik burada yapılan politika izlenmeseydi, cömert politika izlenmeseydi, bunu bütün bölge üzerinde olumsuz şekilde görecekti. Türkiye'de yapılan yardımlar sayesinde, buraya kabul edilme sayesinde. bölgede meydana gelecek çok daha büyük istikrarsızlığın önüne geçilmiş oldu. Böyle bir istikrarsızlığın da siyasi çözümsüzlüğe kavuşulmasını ümitsiz hale getirirdi. Türkiye'nin uyguladığı doğru politikayla bunun önüne geçilmiş oldu. Uluslararası yardım çok az sayıda ve biz bunun altını çizmeye çalışıyoruz."

Yorum Ekle

İlgili Haberler