Suriyeli küçük Renim ilik nakli bekliyor

Osmaniye'de yaşayan Suriyeli çift, 2,5 yıldır talasemi ile mücadele eden 4 yaşındaki kızları Renim'in ilik nakli ile sağlığına kavuşmasını umut ediyor.

Suriyeli küçük Renim ilik nakli bekliyor
- A +

 

Ülkelerindeki savaştan kaçarak, Osmaniye'ye yerleşen Suriyeli çiftin 2,5 yıldır talasemi tedavisi gördüğü 4 yaşındaki kızları Renim, ilik nakli bekliyor.

Ayşe Ebiş ve Muhammed Abdullah çiftinin tek çocuğu Renim Abdullah,  rahatsızlığı nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde belirli aralıklarla tedavi görüyor. Çocuklarına uygun ilik bulunduğunda nakil yapılmasını bekleyen çift, ayda bir kez tedavi için Adana’daki hastaneye gitmek zorunda kalıyor. 

Anne Ayşe Ebiş (30), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’nin Lazkiye kentinden 2,5 yıl önce Osmaniye'ye geldiklerini ve bir süre konaklama tesisinde kaldıktan sonra hayırseverlerin desteği ile kiralanan evde yaşamaya başladıklarını belirtti.

Küçük Renim'i 1,5 yaşında yüksek ateş şikayetiyle Osmaniye Devlet Hastanesine götürdüklerini, kızının buradan Balcalı Hastanesine sevk edildiğini anlatan Ebiş, "Çocuğumuza kan hastalığı teşhisi konuldu. Hastalığının ilk dönemlerinde Adana’ya 15 günde bir tedavi için gidiyorduk. Şimdi ise ayda bir gidiyoruz. Kan değerlerine göre bu süre kısalabiliyor. Doktorlar, ilik nakli yapılması gerektiğini söylüyor. Bunun için gerekli mercilere başvurduk, araştırıyorlar. İnşallah en kısa sürede uygun ilik bulunur ve kızım hastalıktan kurtulur" dedi.

"Renim’in hastalığından dolayı zor günler yaşıyoruz"

Ebiş, hayatın tüm zorluklarına katlandıklarını ancak kızının rahatsızlığının kendilerini çaresiz bıraktığını aktardı.

Kızının sağlığına kavuşması için dua ettiğini belirten Ebiş, "Renim bir kere güldüğünde dünyalar benim oluyor. Kızımı çok seviyorum, onu kaybetmek istemiyorum. Onun da sağlıklı bir şekilde yaşıtlarıyla oynamasını, eğlenmesini arzuluyorum. Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım eli uzatmalarını bekliyorum" diye konuştu.

İnşaatlarda çalışarak ailesini geçindiren baba Muhammed Abdullah (36) da "Renim’in hastalığından dolayı zor günler yaşıyoruz, kızımın bir an önce sağlığına kavuşması için dua ediyorum" dedi.

Baba Muhammed Abdullah, kızının tedavisi için sık sık hastaneye götürmek durumunda olduklarını ancak, hastane masraflarını karşılamakta güçlük çektiklerini ifade ederek, hayırseverlerden yardım istedi.

Yorum Ekle