Suriyeli gencin katil zanlıları tutuklandı

Adana'da tarım işçiliği yapan Suriyeli 19 yaşındaki Muhammed Mustafa'nın ölümüyle ilgili gözaltına alınan 3 kişi adliyeye sevk edildi.

Suriyeli gencin katil zanlıları tutuklandı
- A +

 

Suriye'nin Kobani bölgesinde yaşayan Muhammed Mustafa, 21 yaşındaki Kemal Ahmet ile 35 yaşındaki Ahmet Habaş, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp, merkez Seyhan İlçesi'nin Gülbahçe Mahallesi'ne yerleşti. Hayatlarını sürdürmek için tarım işçiliği yapan Suriyeliler, geçen 4 Temmuz'da Emel Kılıç'ın organize ettiği grup ile birlikte domates toplamak için tarlaya gitti. Tarlada, kendilerine ayrımcılık yaptığını ileri süren Muhammed Mustafa ile Emel Kılıç arasında tartışma çıktı. Tartışma, Emel Kılıç'ın kardeşi Vedat ile diğer işçilerin araya girmesi ile büyümeden önlendi.

Akşam iş bitimi evlerine dönmek için Vedat Sevinç'in kullandığı kamyonete binen işçiler, yolda yeniden tartıştı. Tartışma üzerine, cep telefonu ile yakınlarını arayan Vedat Sevinç, "Boş gelmeyin, adamlarınızı toplayıp yeni yola gelin" diyerek kavgaya çağırdı. Obalar Caddesi girişinde kamyoneti durduran eli silahlı gruplar, Muhammed Mustafa, Kemal Ahmet ile Ahmet Habaş'a pompalı tüfek ile ateş açtı. Yaralanan Suriyeliler çağrılan ambulanslarla Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Muhammet Mustafa sevk edildiği Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi'nde hayatını kaybetti. Diğer iki yaralı ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Polis olaya karışan Vedat Kılıç, Renas Sürer ile İbrahim Sürer'i yakaladı. Yaralılar tarafından teşhis edilen zanlılar, yapılan sorgularında kavgaya karıştıklarını ancak silah kullanmadıklarını ileri sürdü. İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Renas Sürer ile İbrahim Sürer tutuklanırken, Vedat Kılıç tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Silahı kullandığı ileri sürülen Abdulselam Sevinç ile azmettirici olduğu belirlenen ağabeyi Özcan Sevinç'in yakalanması için çalışma sürüyor.

Yorum Ekle