Sinabung yanardağından kaçış

Endonezya'da faaliyette olan Sinabung yanardağında alarm seviyesinin en yükseğe çıkarılmasının ardından, volkana 7 kilometre mesafedeki 2 köyde yaşayan bin 800 kişi güvenli bir yere yerleştirildi.  

Sinabung yanardağından kaçış
- A +

 

Endonezya'da faaliyette olan Sinabung yanardağında alarm seviyesinin en yükseğe çıkarılmasının ardından, volkana yakın olan Kuzey Sumatra eyaletindeki yerleşim birimleri tahliye edildi.

Ulusal Afet Yönetimi Kurumu Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanardağda son iki günde faaliyetlerin yoğunlaştığını bunun sonucu olarak volkanın kraterinin genişlediğini belirtti.

Volkanın birkaç gün içinde lav püskürtmeye başlayabileceğini söyleyen Nugroho, Sinabung'un faaliyetinin ne zaman sona ereceğini tahmin edemediklerini ifade etti.

Karo eyaletindeki Afet Zararlarını Azaltma Kurumu Başkanı Subur Tarigan, AA muhabirine, Sinabungyanardağına 7 kilometre mesafedeki 2 köyde yaşayan bin 800 kişinin eyaletin başkenti Kabanjahe'de güvenli bir yere yerleştirildiğini açıkladı.

Sinabung yanardağının alarm seviyesi, dün en yüksek olan ve volkanda kısa süre içinde patlama görülebileceğini ifade eden 4'e çıkarılmıştı.

400 yıl boyunca aktif olmayan 2 bin 600 metre yüksekliğindeki Sinabung, Ağustos 2010'da faaliyete geçmişti. Volkanda, en son 2015 yılının şubat ayında meydana gelen patlamada 16 kişi hayatını kaybetmişti.

"Pasifik Ateş Çemberi" deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 120'den fazla aktif volkan bulunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler