Sıcak havada güneş yanıklarına dikkat

Kemer Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ferim Ertan, aşırı sıcaklarda vücutta oluşan sıvı kaybının önlenmesi ve güneş yanıklarının oluşmaması için dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Sıcak havada güneş yanıklarına dikkat
- A +

 

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcakların artmasıyla insan vücudunun sıvı kaybının arttığını söyleyen Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ferim Ertan, bu dönemlerde bol su tüketilmesi ve 11.30- 13.30 saatleri arasında güneşten uzak durulması gerektiğini belirtti. Aşırı sıvı kaybı nedeniyle bayılmalar olabileceğini aktaran Dr. Ertan, öğle saatlerinde güneş ışınlarına maruz kalmanın yanıklara neden olabileceğini anlattı.


Dr. Ertan, şöyle dedi:

"Güneş ışınlarına fazla maruz kalmaktan dolayı oluşan güneş yanıklarıyla birlikte güneş alerjisi durumu da ortaya çıkabilir.

Bunlardan korunmanın en iyi yolları şapka takılması, öğle saatlerinde güneşe çıkılmaması, koruyucu güneş kremleri kullanılması, özellikle açık renkli kıyafet giymeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Ama birinci öncelik bizim özellikle bu dönemlerde söylediğimiz sürekli olarak su tüketilmeli. Bu çok önemli. Suyla birlikte diğer sıvılar da tüketilebilir ama vücuda kaybettiği sıvıyı tekrar kazandırmak gerekmekte. Su kaybını yerine koyduğunuz zaman artık güneş çarpması seviyesine gelmezsiniz. Vücut kendini sıvıyla birlikte toparlar ama bu sefer de yanmalara karşı dikkat etmek gerekmektedir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler