Şerit ihlali yapan sürücülere ceza yağdı

İstanbul Trafik Şube Müdürlüğü Trafik Denetleme ekipleri, şerit ihlali yapan araçlara yönelik uygulama başlattı. Trafik kurallarını hiçe sayan sürücüler kameralarla tespit edilerek 189 TL ceza kesildi.

Şerit ihlali yapan sürücülere ceza yağdı
- A +

 

Şerit ihlali ve aşırı hız nedeniyle meydana gelen kazalardaki artış üzerine İstanbul Trafik Müdürlüğü Trafik Denetleme ekipleri, trafikte tehlikeli hareketler yapan araçlara yönelik uygulama başlattı. 3 farklı noktada başlatılan uygulama kapsamında Haliç Köprüsü üzerinde bekleyen 2 polis memurundan biri şerit ihlali yapan araçları kameraya çekerken, diğeri de Okmeydanı’nda bekleyen diğer ekibe şerit ihlali yapan aracın plaka ve markasını bildirdi. Köprü altında bekleyen motosikletli trafik polisi ekipleri de anons edilen araçları alarak cezai işlemlerin yapıldığı Çağlayan kavşağındaki ekibe teslim etti. Aşırı hız ve şerit ihlali yapan araçlara ‘tehlikeli araç kullanmak’ ve ’trafik güvenliğini tehlikeye atmak’ suçlarından 189 TL para cezası kesildi.

ADLİ İŞLEM DE BAŞLATILDI

Sürücüler cezai işlemin ardından karakola götürülerek diğer sürücülerin can güvenliğini tehlikeye atmaktan haklarında adli işlem başlatıldığı belirtildi. Polisler, beden ve ruh sağlığından şüphelendikleri sürücülerin, sürücü belgelerine de el koyarak, haklarında yine adli işlem başlatıyor. Ceza kesilen sürücülerden yola çıkılarak ihlallerin neden yapıldığına ilişkin de araştırmalar yapıldığı ifade edildi.

Araçlarıyla tehlikeli şekilde şerit değiştiren sürücülere, Karayolları Trafik Kanunlarına göre ceza kesildiğini belirten Sivil Trafik Ekipleri Amirliği Komiseri Emre Şen, “Bu cezalar kapsamında diğer sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atanlar hakkında 2 yıla kadar hapis cezası ön görülüyor. O nedenle burada ceza kesilsen sürücüler karakola götürülüp gerekli adli işlemleri de yapıyorlar. Bunun yanı sıra trafikte yapılan bu hataların nedenine ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Yani bunların alkolden ötürü mü yoksa sürücülerin ruh veya beden sağlığından dolayı mı kaynaklandığına ilişkin kontroller yapıyoruz. Böyle bir durum varlığında ise de yine gerekli cezai işlemleri uyguluyoruz. Sürücülerin, sürücü olmaya hak kazanırken taşıması gereken sağlık şartları var. Bu yönetmeliğe göre bizlerde sürücülerin hem fiziksel hem de ruh sağlığı olarak araç kullanmaya yeterli olup olmadıklarına bakıyoruz. Yeterli olmadıklarından şüphelenmemiz halinde sürücülerin sürücü belgelerine el koyuyoruz. Sürücüler ancak sağlık raporu getirmeleri halinde sürücü belgelerini geri alabiliyorlar” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler