Selülitten kurtulmanın 6 yolu

Her 10 kadından 8’inin başı selülitle dertte. Birçok kadın için selülitle savaşmanın kolay olmadığını belirten Diyetisyen Sanem Apa Doğan’a göre, bu sorundan kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

Selülitten kurtulmanın 6 yolu
- A +

 

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, özellikle yaz aylarında kadınların korkulu rüyası olan selüliti 6 adımda yok etmenin mümkün olduğu görüşünde.

“Selülit, yağ hücrelerinin dokularda birikmesiyle ortaya çıkan portakal kabuğu görünümündeki oluşumlardır” diyen Doğan, selülitin genellikle bacak, kalça, diz, kollar ve göbek bölgesinde görüldüğünü aktarıyor.

Östrojen hormonu nedeniyle sorun daha çok kadınların canını sıkıyor. Diyetisyen Doğan’a göre,
1- Sağlıklı beslenerek,
2- Yeterli su tüketerek,
3- Egzersiz yaparak,
4- Stresi azaltarak,
5- Günde 7-8 saat uyuyarak,
6- Yeşil çay içerek selülitten kurtulmak mümkün olabilir.

Ayrıca vücudu temizlemek için posalı, koyu yeşil yapraklı sebzelere beslenmede çok yer vermek de selülitle mücadelede etkili.

En önemli selülit nedeninin kan dolaşım bozukluğu olduğunu vurgulayan Doğan, yanı sıra hormonal problemler, genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları, yeterli su içmemek, hareketsizlik, alkol tüketmek, kilo almak gibi nedenlerin de selülite zemin hazırladığını söylüyor.


ŞEKERLİ BESİNLER SELÜLİT NEDENİ

Beslenmenin selülitle yakından ilişkili olduğuna dikkat çeken Doğan’ın bu konudaki önerileri ise şöyle: “Tam tahıllar ile sebze ve meyve içeren yani yüksek posalı diyet selülit oluşumunu engeller. Yeterli C vitamini alımı da yine selülit oluşumunun önüne geçer. Beslenmede şeker ve şekerli besinlerin azaltılması gerekir. Baharatların dolaşım sistemi üzerine olumlu etkisinden yararlanılabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin her öğünde tüketilmesi selülit oluşumuna engel olur.

“YEŞİL ÇAY YAĞ YAKAR VE SELÜLİT OLUŞUMUNU ENGELLER”

Sıvı alımı da çok önemli. Ancak burada şekerli içecekler yerine doğal olan bitki çaylarının tercih edilmesi gerekir. Yeşil çay düzenli tüketilirse (günde 2-3 fincan) metabolizmayı hızlandırarak yağ oluşumunu azaltır. Özellikle yeşil çay içtikten 30 dakika sonra damarlardaki dolaşım hızlanır. Bu da selülit oluşumunu engeller. Su tüketiminin de günde 2-3 litre olması önemlidir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler