Şehide büyük ayıp!

Bursa'nın Gürsu İlçesi Belediye Meclisi, Şehit Cengiz Topel'in adını taşıyan caddenin ismini değiştirdi. Meclis, caddeye, makamında tabancayla vurularak öldürülen belediye başkanı Cüneyt Yıldız'ın adını verdi.

Şehide büyük ayıp!
- A +

 

Gürsu Belediye Meclisi'nin caddeden Cengiz Topel adını kaldırarak Cüneyt Yıldız adını vermesi, Türk Eğitim Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu tarafından eleştşrildi. Türkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada "Merhum belediye başkanı Cüneyt Yıldız’a bir vefa örneği olarak isminin Gürsu’da bir caddede yaşatılması güzel bir düşünce olmakla beraber O ismi verirken Şehit Cengiz Topel ismini kaldırmaya çalışmak akla mantığa sığacak bir uygulama değildir. Gürsu Belediye Meclisi kaş yapayım derken göz çıkarmıştır" dedi.

CENGİZ TOPEL İLK TÜRK HAVA HARP ŞEHİDİDİR

Selçuk Türkoğlu, "Kıbrıs Barış Harekatında Cengiz Topel'in uçağı hedef alınmış ve Topel paraşütle atlamak zorunda kalmıştır. Yzb. Cengiz Topel'e savaş esiri muamelesi yapılması gerekirken, Rumlar uluslararası yasalara aykırı hareket etmişler ve onu işkenceyle  şehit etmişlerdir. Cenazesi Türkiye’nin ısrarlı girişimleri sonucunda ancak 4 gün sonra alınabilmiştir" diye konuştu.

KİMSE SAHİP ÇIKMAZSA TÜRK EĞİTİM SEN CENGİZ TOPEL’E SAHİP ÇIKACAKTIR

Türkoğlu açıklamasında, kahramanlarına ve şehitlerine sahip çıkamayan milletlerin sonunun hüsran olduğunu ve sivil toplum örgütü olarak kendilerinin caddenin isminin değişmemesi için ellerinden geleni yapacakları ifade etti.

Ayrıca yeni eğitim öğretim döneminde Gürsu'da bütün okullarda Şehit Cengiz Topel'i anlatan yayınlar hediye edeceklerini söyleyen Türkoğlu, merhum belediye başkanı Cüneyt Yıldız'ın adının bir caddeye verilebileceği ancak Cengiz Topel ismine dokunulmaması gerektiğini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler