Şarbon krizi Kanada'ya sıçradı

Amerikan ordusunun Utah’taki labaratuvarından 12 eyalette 28 labaratuvara gönderilen ve krizi neden olan şarbon olayı 3 ülkeye daha sıçradı.

Şarbon krizi Kanada'ya sıçradı
- A +

 

Pentagon "ek canlı şarbon örnekleri"nin Kanada’da 3 laboratuvara  gönderildiğinihaber aldığını açıkladı. İki Savunma Bakanlığı yetkilisi pazartesi akşamı bilgiyi doğruladı.

Pentagon’un açıklaması ölümcül basil antrasit numunelerinin, 3 ülkeye ve Kolombiya bölgesindeki 12 eyaletteki laboratuvara gönderildiği anlamına geliyor.

Numuneler Amerikan ordusunun Utah’taki Dugway Proving Ground’daki labaratuarından geldi.

Bilim adamları, örneklerin araştırma amaçlı ölümcül kaynakların pasif gerginliği için nakledildiğini düşünüyor ve eğer solunursa, şarbon ölümcül hastalığın kaynağı olabilir, hatta yüksek ateş ve grip gibi belirtilerle ortaya çıkarabilir.

Rutgers Üniversitesi’nden Biyogüvenlik Uzmanı Richard Ebright yapılan bu gafı ağır ihmal olarak değerlendiriyor.  

Konuyla ilgili bilgi veren ama resmi açıklamaya yetkili olmayan Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, şimdiye kadar, yanlış gönderilen şarbonlar nedeniyle kimsenin hastalanmadığını söyledi.   

Askeri müfettişler şarbon örneklerini ve  daha başka yerlere ölümcül şişelerin sevk edilip edilmediğini araştırmaya devam ediyor. Savunma Bakanlığı yetkilisinin aktardığına göre numuneler sanılandan daha fazla laboratuvara gönderilmiş olabilir.

Yetklinin bildirdiğine göre, yanlışlıkla gönderilen şarbon numuneleri 12 eyalette 28 laboratuvara ve Kolombiya’daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne ulaştı ve bu sayının artması bekleniyor.  

CDC Bioterör labaratuvarı denetçileri ve Pentagon, Utah’taki labaratuvarın nasıl böyle bir hata yaptığını araştırıyor. Labaratuvarın ABD'deki laboratuarlara ve yurt dışında sayısız şarbon örneklerini incelediği halde, göndermeden şarbonu tanımakta nasıl başarısız olduğunu soruşturuyor.

Bir CDC yetkilisinin Cuma günü devlet yetkililerine gönderdiği e-posta’da Amerikan Ordusunun Utah’taki Dugway Proving Grounds labaratuvarında öldürmek için kullanılan şarbonların tamamen etkili olmamalarının biraz umut verdiğini aktardı.

Halk Sağlığı CDC Dairesi Müdür Yardımcısı Daniel Sosin, “Endişelerimiz var, etkisiz hale getirme prosedürleri düzgün biçimde takip edildiğinde tüm kökenleri etkisiz hale getirmede yetersiz kalabilir. Zaten bu konuda Amerikan Devleti kötüye kullanımları engellemek için yeni bir güvenlik prosedürü geliştiriyordu” dedi.      

CDC sözcüsü Jason McDonald, soruşturmanın devam ettiğini ve Pentagon’un Dugway pasifleştirme sürecinin tamamlanıp soruşturma sonuçlanıncaya kadar açıklama yapmayacağını belirtti.  

Bugüne kadar, Kaliforniya’da tamam olarak yok edilmemiş şarbon örnekleri almış laboratuvarlar arasında Kolombiya Bölgesi, Delaware, Massachusetts, Maryland, New Jersey, New York, Tennessee, Texas, Vermont, Virginia, Washington ve Wisconsin gibi şehirlerin yanı sıra Kanada, Guzey Kore ve Avustralya da yer alıyor.

Kuzey Kore'ye göre ise ABD ordusu kendisini "biyolojik savaşa" hazırlıyor.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'ya Pyongyang'dan açıklama yapan yetkili ABD'nin sistematik biçimde Kore'ye karşı biyolojik bir savaşa hazırlandığı iddiasında bulundu. 

Avustralya'da "suç teşkil eden" bu olayla ilgili yasal işlem başlatmayı düşünmediği için eleştirilerin hedefi oldu. 

Güney Kore ordusu şarbon örneğinin imha ettiğini ve kamuya tehdit oluşturmadığını belirtmişti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler