Reklamı AçReklamı Kapat

Sahte polislerin elinden banka memuru kurtardı

Bursa’da sahte polislerin arayıp para istemesi üzerine kredi çekmek için bankaya giden vatandaşı, dolandırılmaktan son anda banka memuru kurtardı.

Sahte polislerin elinden banka memuru kurtardı
- A +

 

Banka görevlisinin vatandaşın sürekli telefonla konuşarak kredi çekmek istemesinden şüphelenerek durumu 155’e bildirmesi, gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Telefon dolandırıcılarının, anlattıkları yalana inanması için A.Y. ile evdeki kızını telekonferans yöntemiyle görüştürdükleri belirlendi.

Yıldırım ilçesinde ikamet eden emekli A.Y.’i telefonla arayan kimliği belirsiz bir kişi, polis olduğunu, hakkında yürütülen bir soruşturma sebebiyle verilen hesap numarasına para yatırması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine paniğe kapılan A.Y., sahte polisin yönlendirmesiyle Duaçınarı Mahallesi’ndeki banka şubesine gitti. Bu esnada sahte polisler, uydurdukları senaryonun daha inandırıcı olması amacıyla A.Y. ile Siteler Mahallesi’ndeki evinde ikamet eden kızını telekonferans yöntemiyle konuşturdu. Dolandırıcılar, A.Y.’ye evine üniformalı polislerin gittiğini, kızının yanında beklediğini söyledi. Kredi müracaatında bulunan A.Y.’nin hareketlerinden ve sürekli telefonla konuşmasından şüphelenen banka memuru ise 155 Polis İmdat Hattı’nı arayarak dolandırılmak üzere olan bir kişi olduğunu söyledi. Kısa sürede banka şubesine gelen Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, A.Y.’yi dolandırılmaktan son anda kurtardı. A.Y.’nin evinde kızının yanında resmi polislerin olduğunu söylemesi üzerine ekipler kısa sürede eve ulaştı. Yapılan kontrollerde sahte polislerin, eve gelmediği, sadece A.Y. ile kızını telefonla konuşturdukları belirlendi.

Polisler tarafından ifadesi alınmak üzere emniyete götürülen A.Y. olayın şokunu yaşadığını belirterek, "Valla henüz netleşmedi, ne dedikleri belli değil, gidip bakacağız, para çektim ama ulaşamadım tekrar geri yatırmadım, istenilen miktar yok." şeklinde konuştu. Olayla ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler