Sağlıkçılar meslektaşları için eylemde

İstanbul’da sağlık çalışanları, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde bir doktorun hasta yakınları tarafından darp edilmesini protesto etti.

Sağlıkçılar meslektaşları için eylemde
- A +

 

Hastane önünde toplanan İstanbul Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri, kadın doğum kliniği asistanı Mustafa Okan’a yapılan saldırıyı kınadı. Basın açıklaması yapan Mustafa Okan, “Ben bu ülkede kolay yetişmedim. 16-17 sene kolay çalışmadım. Ölseydim herhalde birkaç kişi ‘yazık olmuş’ diyecekti. İki tane maganda, iki tane ilkokul mezunu tarafından darp edildim. Psikolojik olarak çökmüş durumdayım. Bütün sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınıyorum” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şişli Şubesi ile İstanbul Tabip Odası’nın ortak basın açıklamasını okuyan Dr. Ege Özinci ise “28 Haziran Pazar günü 18.30 sıralarında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde görev yapan bir asistan hekim arkadaşımız hastasını muayene ederken, bekleyen hasta yakınlarından dışarı çıkmalarını istemiş, bunun üzerine bir hasta yakını meslektaşımıza önce hakaret etmeye başlamış, ardından da saldırmıştır. Yere yatırıp boğazını sıkarak, yumruklayarak darp etmiştir. Yaşanan bu saldırıya karşı hekimler ve sağlık çalışanları olarak taleplerimizi hastane yönetimine iletmiş ve can güvenliğimiz sağlanana kadar doğumhanede hizmet verilmeyeceğini bildirmiş bulunuyoruz” dedi.

"HİÇBİR GÜVENLİK ÖNLEMİ YOK"

Eylem sonrasında yaşadıklarını anlatan asistan Mustafa Okan, “Okmeydanı Hastanesi doğumhanesinde hasta bakıyordum. O sırada kapıda 4-5 tane hasta yakını vardı. Normalde hasta yakınlarının burada durmaması, dışarı çıkması gerektiğini söyledim. Hasta yakını ısrarla dışarıya çıkmadı ve küfürler savurdu. Dışarıya çıktı. Daha sonra bir erkek yakınına yalan yanlış bir şeyler söylediğini işittim. O sırada erkek hasta yakını kapıyı kırarak içeri girdi. İki hasta yakını beni tekme tokat darp etti. Daha sonra darp eden kişiler dışarıya çıktı. Ben polis aradım. Benim polisi aradığımı duyunca tekrar içeriye daldılar ve tekrar darp edildim. 4-5 tane güvenlik görevlisi gelince ellerinden zor kaçtım kurtuldum. Çok büyük bir psikolojik travma yaşadım. Gerekli yerlere başvurdum. Bu olayların yaşanmasını istemiyorum. İnsanlara sesimizi duyurmak istiyoruz. Şuan Okmeydanı Doğumhanesinde hiçbir güvenlik önlemi yok. Kapımız plastik kapı. Kapımızda düzgün bir güvenliğimiz yok. Bir şeylerin düzelmesini istiyorum. Herkesin canı kıymetli” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler